Chachaři.cz, Stránky Fans FC Baníku Ostrava.

Vyjádření Sdružení "SK 1964" k sobotním událostem

V sobotu po na výjezdu fanoušků GieKSy došlo k zadržení 39 osob kteří jeli speciálním vlakem na výjezd do(z) Stalowe Woly. Sdružení "SK 1964" vydalo prohlášení, které jsme pro vás zkusili přeložit. V Polském jazyce toto prohlášení najdete zde.


Sdružení fanoušků GKS-u Katowice „SK 1964“,reprezentující všechny fanoušky našeho klubu,touží vyjádřit se k událostem ze dne 22 a 23 března. Z reportáží veškerého tisku a médií se můžeme dovědět,že bylo zadrženo 39 fanouškú,kteří 22.3.2008 na nádraží v Tarnowě zaůtočili na policisty,kteří chránili vlak.

Bohužel není zmíněna příčina,která vyvolala tento útok. Fandu našeho klubu brutálně zmlátila policie jenom proto že přecházel z jednoho vagonu do druhého. Tato policejní provokace vyvolala v médiích otištěné události. Jako Sdružení fanoušků GKS –u Katowice 1964 jsme proti jakémukoliv projevu násilí a vandalismu. Musíme si jednak položit otázku,není policie, jinak ochránce práv,svým chováním hlavním viníkem událostí? Velká část viny leží na straně policistů. Takovou pravdu média ůmyslně (?) zamčela. Z velkým údivem byly pro nás žádné informace médií, jak vypadalo zadržování podezřelých fanoušků.

Vlak zastavil na stanici Krakow-Mydlinki.Tam na fanoušky GKS čekali početné oddíly policie. Ti používajíc gumových obušků a slzného plynu vstoupili do našeho pronajmutého vlaku a terorizovali všechny pasažéry nařídili jim si lehnout na zem, na minimálním prostoru. Po tomto rozkazu přišlo spoustu ran obuškem, plynování, kopání, mlácení pěstmi a slovní urážení. Následně několik zamaskovaných policajtů vešlo do každého kupéčka, a náhodně vybíralo osoby které se měli účastnit útoku v Tarnowě. Označení byli vyvlečeni z vlaku a následně zmlácení po celém těle. Pak byli převezeni na policii v Tarnowě. Po delším čase uniformovaní začali vytahovat ostatní fanoušky, postupně po skupinkach na úplně temný peron (světlo bylo pouze na místě kde dělali zadrženým fotky). Drtivá většina fanoušků našeho klubu (po sepsání dokladů) byla donucena si lehnout na temné místo peronu, kde došlo do spoustu Danteovských scén, mlácení, ponižování, skákaní po zádech, plivání. To jsou jenom některé vybrané metody jak se baví mladí strážci práva z Krakowa a Tarnowa. Nejdivnější na těchto událostech je fakt,že se všechno dělo s tichým přihlížením vysokých důstojníků policie v civilu (která sepisovala doklady). Na zakončení všichni dostali obuškami a byli odvedeni zpět do vlaku. Už dříve,když byli všichni na zemi policie prohledávala všechny kupéčka. Během prohledávání policie UKRADLA spustu šál, čepiček a dokonce peníze!!. Při odchodu nezapomněli kupéčka postříkat slzný plynem.Samozřejmě museli všichni ležet na podlaze…

Celkově skoro 600 fanoušků GKS- u Katowice strávilo 5 hodin ležící na zemi. Byli byti, ponižování, okradeni a zplynováni. Mláceni všichni, bez žádných vyjímek. Jeden z fandů dostal přes 20 ran obuškem do horní části těla,a od tragédie ho zachránil fakt, že se obušek při poslední ráně zlomil. Chvíli poté policajt který vykonal tento samosoud ukradl peníze z peněženky dobitého fandy. To vše před očima několika desítek lidí v tom samém vagoně. Policejní obušek si našel dokonce jednu z dívek cestující na zápas. Mezi mlácenými byla osoba mající astma, kterému dovolili použít inhalátor po dlouhé době. Rovněž několik dalších osob trpící na různé nemoci, byli mlácení jako ostatní. Bezdůvodně zadrželi taky mladého kluka , který byl mučen psychicky. Jeden z organizátorů výjezdu, jinak zaměstanec GKS Katowice, který vysedl z vlaku zeptat se co a jak dále, byl brutálně zbit a následně okraden o výjezdové peníze- asi 4000 zlotých. Několik desítek osob bylo zadrženo na 48 hodin a strávilo velikonoce na policii.

Další třicítka zůstane v base na minimálně 3 měsíce. Kromě výpovědi policistů není žádný jiný důvod. Z hodiny na hodinu dostáváme hodně nepříjemné informace týkajících se zadržených fanoušků. Rodiny podezřelých po včerejší vizitě na Tarnowské prokuratuře mají hodně důvodů věřit, že jejich blízcí byli ve vězení zbiti. Některým z nich byly odebráno oblečení a následně vypnuto topení v celách. Advokáti podezřelých potvrzují skandální chování jak policie, tak Tarnowského soudu. Absurdem nejvyššího stupně je neochota informovat blízké, kde se jejich příbuzní nacházejí-byli rozvezeni po celém malopolském okrese. K zamyšlení je určitě fakt, že zároveň s policií na nádraží v Tarnowě, přijela taky televize. Při pacifikaci vlaku však televize nedojela i když na to měla dvakrát více času . Náhoda? Nebo policie nechtěla přítomnost kamer, které by mohly zabránit v radostném mlácení fandů? A nebo televize nechtěla ukázat pravdu?

Polské právo zaručuje mimo jiné presunkci neviny. Jak vypadá po událostech v Tarnowě či Krakowě spravedlnost donucená silou,bez důvodů a bez soudu,směřující k nenávisti k fanouškům. Jak dlouho jěště budeme čekat až policie kromě změny názvu z milice změní taky postupy a chování k obyvatelům? Sdružení fanoušků GKS –u Katowice „SK 1964“zvažuje podání žaloby na prokuraturu. Všichni zmlácení fanoušci se nechali zdravotně vyšetřit. Máme k dispozici taky spoustu nahrávek pomocí mobilních telefonů , které dokazují vinu policistů. Hluboko věříme že policisté kteří se dopouštěli výše napsaného budou potrestáni.
Musíme taky zdůraznit, že fanoušci organizují spoustu charitativních akcí a pozitivně propagují klub GKS Katowice. Máme naději že nebudeme bráni jako chuligáni ale jako fanoušci pracující pozitivně na různých etapách společenského života.

STOWARZYSZENIE KIBICOW GKS –U KATOWICE „SK 1964“

Publikováno: 25.03.2008
Kategorie článků Blížící se zápas
23.10.2021 19:00

MFK Karviná
vs

FC Baník Ostrava
Kalendář zápasů
Tabulka
Tým Z S B
1. FC Viktoria Plzeň 11 18:8 30
2. AC Sparta Praha 11 29:11 26
3. SK Slavia Praha 10 27:9 25
4. 1. FC Slovácko 11 21:12 25
5. FC Baník Ostrava 11 22:13 22
6. SK Sigma Olomouc 10 22:15 16
7. FC Hradec Králové 11 13:16 16
8. FK Mladá Boleslav 11 20:18 14
9. SK Dynamo Č. Budějovice 11 15:15 14
10. Bohemians Praha 1905 11 17:25 12
11. FK Jablonec 11 10:17 11
12. FC FASTAV Zlín 11 15:28 9
13. FC Slovan Liberec 11 7:18 8
14. FK Pardubice 11 15:23 6
15. FK Teplice 11 9:21 5
16. MFK Karviná 11 10:21 4
Napsali o Baníku Poslední příspěvky fóra Partnerské weby
chacharwear_logo_6013d40bdc6c9.png (20 KB)
 

m_bb.png (28 KB)

Pro správné fungování používá tento web cookies. Setrváním na stránce s tímto souhlasíte. Více informací Souhlasím

Načítám, prosím vydržte...

Přihlášení uživatele