Chachaři.cz, Stránky Fans FC Baníku Ostrava.

Uplynulá sezóna očima chachara!

Jako na houpačce. Tak by se dala stručně charakterizovat uplynulá sezóna z pohledu baníkovského příznivce. Temný podzim vystřídaly jarní paprsky naděje na záchranu klubu zmítajícího se na hranici existence.

 

Týden před vypuknutím ligového ročníku se scházejí zástupci fanoušků (hlavně fan kluby a lidé starající se o ultras produkci) v restauraci Parlament. Důvod schůzky byl více než jasný. Přibývalo lživých vyjádření teď již bývalého majitele klubu Petery, finanční situace klubu ze Slezské nebyla zrovna dvakrát ideální, ke všemu přišly na řadu vyhazovy klubových legend z Bazalů.  Na popud výše zmíněných okolností vznikla akce „My jsme Baník“. Kotel oděný  do černé barvy přesídlil na S2, za vlajkou o stejném znění(jiná vlajka na domácím až do začátku jara nevisela). Ke klasickému fandění se přidávaly pokřiky na trio Petera, Kahoun, Lička.

 

souhrn_2012_1.jpg (281 KB)

 

Po dvou takto vypadajících zápasech na domácí půdě byla iniciována schůze mezi T. Peterou a zástupci kotle. Zde se, po dnes již lživých slibech majitele, rozhoduje o návratu kotle na klasické místo a na čas utichají i pokřiky proti vedení. Na setkáni se rovněž dohodl i vznik správní rady jakožto orgánu dozírajícího za pomoci fans na chodu klubu. Posléze se nápad obrátil proti „otci“ této myšlenky. Po dvou schůzích vyplula, díky usilovné práci jednoho z nás, celá pravda na hladinu. Klub na hranici insolvence, zastavený a následně prodaný stadion. To byly největší rány pro každého chachara. Dostupné informace vyvolaly před posledním podzimním zápasem zákon akce a reakce. Hřiště bylo zaházeno šedesátkou ohňů a po zápase proběhl konflikt s ochrankou. Nejasná situace v klubu se promítla i na návštěvnosti. Skutečné návštěvy většinou kolísaly kolem tři a půl tisíce diváků. Jen na Spartu dorazilo něco málo přes sedm tisícovek (7.099).

 

souhrn_2012_2.jpg (88 KB)

 

 

V zimní pauze byl, při zdánlivém spánku, sestaven základ sdružení fanoušků „Baník Baníku“, o jehož existenci se široká veřejnost dozvěděla začátkem jara. Zhruba 14 dní před začátkem jarní části soutěže se udála změna nejpodstatnější. A to sice ve vlastnické struktuře samotného klubu. Sedmilháře Peteru nahradila dvojice Šafarčík - Adámek s ambiciózním plánem tři Z (zachraňme klub, zachraňme stadion, zachraňme ligu).

 

Změna k lepšímu byla patrná od prvního domácího utkání. Do ochozů Bazalů se především vrátili diváci a Baník na jaře vévodil tabulce návštěv. Nejvíce diváků se na Bazalech ukázalo v posledním kole se Slavií (13.127). Špatné nebyly ani návštěvy s Jabloncem (7.102), Budějovicemi (8.248) nebo Žižkovem (11.113). Tam se však podepsal fakt o dobrovolném vstupném. Souběžně začátkem jara odstartovala akce „Zachraňme Baníček“. Pod její hlavičkou se vybíraly peníze na rekonstrukci trávníku na Bazalech, jakožto nezbytného prvku pro získaní licence na další ročník. Na hřišti se nám však vedlo docela neslavně a nervozita s přibývajícím koncem sezóny se stupňovala. Vrcholem všeho bylo potupná porážka 4:1 na Dukle. Jak se říká "vše zlé je k něčemu dobré" a z posledních čtyř duelů hráči v modrobílém dresu vyválčili tři výhry a závěrečnou remízu v Teplicích. Ta definitivně pojistila prvoligovou příslušnost chacharům i na další ligový ročník. 

 

souhrn_2012_3.jpg (160 KB)

 

Docela roztěkaně, jak už bylo zmíněno výše, začala sezóna pro ultras Baníku. Protest proti majiteli klubu měl za následek absenci choreografií na domácích zápasech. První domácí prezentací tak byla v pátém kole tématická plachta s motivem Bazalů doplněná o vlajky na tyčích a nápis „Bojujeme za tradici!“. Následující zápas na Bazalech s odvěkým sokem z Letné měl předehru v podobě pochodu městem. I přes pondělní termín dorazilo na Masarykovo náměstí okolo patnácti stovek příznivců přející si setrvat na svém stadionu na Slezské. Celý dav poté pochodoval za nápisem „Bazaly“ na svůj milovaný stánek. Během průvodu bylo k vidění množství mávacích vlajek a pyrotechniky. Přímo na stadionu tvořilo naši prezentaci dvojdílné představení. To se, dle subjektivních názorů autorů, příliš nevyvedlo, v hlasovaní o nejlepší choreografii podzimu však obsadilo druhou příčku. O dost povedenější prezentací byla o týden později oslava pátých narozenin bojůvky „Silesian Hunters“. Posledním podzimním vystoupením na Bazalech byl prosvětlený nápis „NE!!! Vítkovicím“ s vlajkami na tyčích v pozadí. Plánována produkce proti Sigmě byla z pochopitelných důvodů přesunuta na později.

 

souhrn_2012_4.jpg (316 KB)

 

 

souhrn_2012_5.jpg (225 KB)

 

souhrn_2012_6.jpg (115 KB)

 

 

Co se týče výjezdových produkcí na podzim, tak nejlepší dílka byly předvedeny při dvou po sobě jdoucích výjezdech do hlavního města v samotném závěru. Na Žižkově to byla oslava patnácti let družby s našimi polskými přátely, v Edenu pak motiv „Český fotbal pro fanoušky“ v reakci na někdy až nesmyslné mediální šílenství provázející výjezdy právě na vršovický stadion. Obě tyto akce se umístily i v hlasovaní o nejlepší chacharskou produkci. Družební představení se stalo v hlasovaní samotných fans jednoznačným vítězem, třetí místo pak zbylo na choreo z Edenu. Nutno zmínit i ostatní vystoupení jakož to povedenou balonkiádu z Olomouce nebo burčákové choreo z pohárového duelu na Slovácku. Stranou zůstává, díky špatné fotodokumentaci, obrazec z Plzně.

 

souhrn_2012_7.jpg (208 KB)

 

 

souhrn_2012_8.jpg (174 KB)

 

 

Jarní část sezóny se nesla v přesně opačném duchu než podzimní. Vše začalo ještě v zimní pauze v jednom z přípravných zápasů. Při něm proběhla rozlučka s dlouholetou modrobílou ikonou, Rendou Bolfem, za pomoci transparentu a bengálských ohňů. Ostrou premiéru si odbýváme v Boleslavi. Krom potyčky mezi policií se security na jedné straně a chacharům s hráči FCB na straně druhé vytahujeme, dvě choreografie. Jedna je věnována propagaci loga „zachraňme Baníček“, druhou ukazují havířovští TfH ke svému výročí. Při pondělím výjezdu na Bohemku je opět předvedena variace na srdeční motiv provázející nás celé jaro. Nutno zmínit hektickou sérii tří výjezdů v osmi dnech (2x liga, jednou pohár). Na všech těchto zápasech rovněž nechyběla choreografie. Na Spartě a Olomouci snesly prezentace opravdu přísné měřítko. Na Slovácku pak proběhly přípravy na poslední chvíli jako reakce na předem prozrazené transparenty a článek na webu Fanaticos. Posledním vystoupením na cizích „hřištích“  byl mafiánský výjezd v brýlích. Takto vybavené chachary doplnila kresba mafiána v brýlích za vlajkou „Cosa nostra“.

 

souhrn_2012_9.jpg (115 KB)

 

 

choreo_11-12_1.jpg (351 KB)

 

 

souhrn_2012_11.jpg (71 KB)

 

V domácím prostředí se, pro některé možná nečekaně, smrskla produkce na pouhé tři výtvory. Troufneme si však tvrdit, že kvalita zastoupila kvantitu. První prezentací byla ještě dooslava družebních narozenin s GKS. K plachtě s nakresleným horníkem přibyly vlajky na tyčích v modrobílých a žluto-zeleno-černých barvách. Další vystoupení bylo naplánováno až na zápas s Libercem. Jednalo se o dvojdílnou produkci s motivem „Některé lásky se mění – JEN JEDNA ZŮSTÁVÁ!“. Vrchol všeho snažení přišel při prestižním duelu se Slávii. Po roce se na ochozech opět objevila choreografie. Měla podobu dosud největší sektorovky v tuzemsku (80 x 26 m) s poselstvím „Bazaly – náš domov!“. V pozadí plachtu doplňovalo na patnáct stovek lesklých kartónů a stovka vlajek na tyčích. Během celého jara byly rovněž použity na dvou zápasech konfety (Č.B. a Slavie) a množství nastříhaných papírků. Novinku v našem arsenálu vytvořily dvě obří vlajky na tyči, v jejich používaní máme ještě rezervy a dodělávka další padesátky klasických modrobílých vlajek.

 

souhrn_2012_12.jpg (220 KB)

 

 

souhrn_2012_13.jpg (203 KB)

souhrn_2012_14.jpg (289 KB)

 

 

souhrn_2012_15.jpg (301 KB)

 

Za zmínku stojí i akce „modrobílý kotel“ z posledních dvou zápasů. Akce v obou případech dopadly chvalitebně. Už se ale začaly také ozývat hlasy, že chodit takto stále je více něž ujeté. Nic naplat, v této činnosti hodláme pokračovat i do budoucích zápasů a zapojit do ní co největší část stadionu. Fanděme Baníku v klubových barvách! V černé či jiné barvě můžete chodit po zbytek roku.

 

souhrn_2012_16.jpg (304 KB)

 

Za celý ročník se rovněž objevilo několik transparentů reagující na aktuální témata. Namátkou lze připomenout pozdrav do vězení, reakci chacharů na pozoruhodné termíny v Liberci a Jablonci, vzpomínku na zesnulé kamarády (R.I.P.) či uvítání bývalých hráčů Baníku zpět v našem dresu.

 

souhrn_2012_17.jpg (348 KB)

 

souhrn_2012_18.jpg (277 KB)

 

souhrn_2012_19.jpg (761 KB)

 

 

Co se týče akustického projevu, bylo na jeho adresu za poslední sezónu napsáno mnoho(proto jen ve zkratce). Více však negativních soudů než pozitivních. S odstupem času lze z některými negativními tvrzeními nesouhlasit. Nic to však nemění na věci, že ve vybraných případech v domácím prostředí byla funkce rozeřvávače kotle tím nejhorším trestem. Na výjezdech vyjma Plzně a částečně Hradce může vládnout se supportem spokojenost.  Samostatnou kapitolou bylo povzbuzování v Teplicích. Sektor fandící jako jeden muž by mohl být příkladem do budoucna. 

 

 

Další novum přivedené k životu v jarní části byla účast na vybraných trénincích A mužstva. Účastnili jsme se tří tréninků v počtech od 70 do 210 osob. Nechybělo povzbuzování, transparenty a pyrotechnika. 

 

souhrn_2012_20.jpg (131 KB)

 

Když už byla nakousnuta pyrotechnika, ta byla na podzim odpalovaná bez větších problému na většině domácích zápasů. Několikrát se stala přímo součástí choreografie. Objevila se i na několika výjezdech. V Jablonci si díky ní mohli hasiči nacvičit kropení na cíl. Oproti chacharským zvyklostem byla pyrotechnika použita jen jednou a to při utkání se Sigmou jako znak nevole proti bývalému majiteli. Na jaře se v našem kotli pyrotechnika objevila ve větším měřítku jen při posledním zápase s SKS. Nutno podotknout že šlo o vydařené představení. Další pyrotechnická čísla jsme si museli kvůli hrozícím sankcím odpustit (ty mohly být v té době pro klub likvidační). Něco málo pyrotechniky se odpálilo i na výjezdech. Většinou šlo o spontánní akce jednotlivců. Nejvíce pyrotechniky pak asi bylo odpáleno na oslavném výjezdu do Teplic, v Hradci a na Spartě.

 

souhrn_2012_21.jpg (310 KB)

 

souhrn_2012_22.jpg (142 KB)

 

 

Poslední větší kapitolou kterou nakousneme jsou výjezdy. V těch si chachaři udrželi prim po celou sezónu, navzdory skutečnosti v podobě týmu na chvostu tabulky. Výjezdový kolotoč odstartovali příznivci Slezské v Olomouci v počtu šesti stovek (lístky byly prodávány na OP). Další prázdninový výjezd do Jablonce nabídnul vlakovým turistům možnosti pobýt na severu Čech do čtvrté ranní následujícího dne a projít si tak nejeden místní nonstop. Naopak velmi obstojné vlakové spojení přinesl následující výjezd do Budějovic. 195 osob se proměnilo v sektoru hostí díky vodní válce ve vodníky. Výjezdové zklamání přinesl následný počet v Plzni necelá dvoustovka (175) byla na nově zrekonstruovaném stánku opravdu zklamáním. Na počtu se jistě podepsala i skutečnost o prodeji vstupenek na OP, nic však nakonec nebylo tak horké jak se zdálo. Další výjezd na sever, tentokrát do Liberce chachaři vyřešili jinak než bývá zvykem a hlavní skupina vyrazila busem. Celkově se v pátek pod Ještědem ukázalo 148 modrobílých. Závěrečné dva výjezdy do Prahy navštívilo shodně okolo tří set osob. V utkání pod Žižkovským vysílačem zaujal, krom povedené choreografie, naprosto bezstarostný přístup ochranky k osobním prohlídkám. Za to Eden nabídl přesný opak. Nasupená ochranka s arogantním šéfem v čele prohledávala naprosto vše. Mimo optické produkce proběhla podpisová akce  „CyP“. Vyjma ligových klání byl rozehrán v průběhu podzimu i Český pohár. Úvodní dvě kola se odehrály na půdě Uničova a Šumperku. Shodně jim přihlíželo okolo dvou stovek chacharů. O něco větší byl třetí burčákový výjezd do Starého Města. S kvalitním fanděním se za vlajkou „Bazal“ ukázalo na 275 fans.  

 

 

Zimní pauzu zpestřil cca stovce osob přípravák v Trnavě. Samotné jaro odstartovalo výborným počtem v Boleslavi okolo 450 ks. Vůbec zlé to nebylo ani na dalším pražském výletu na Bohemians (409). Výjezdový vrchol přišel o 14 dní později. Při magnetu kola Sparta – Baník povzbuzovalo ze sektoru hostí na 1200 osob. O něco méně vyrazilo chacharů na Slovácko. Přesněji tedy 1069. Na tento počet nedokázal adekvátně zareagovat organizátor utkání a zhruba 15 minut byli přítomní držení v sektoru s kapacitou nepřekračující pět set míst. Mezi posledně zmíněnými výjezdy, které mezi sebou dělilo osm dní se v týdnu navíc uskutečnil Český pohár v Olomouci. I zde si našli příznivci slezského klubu cestu v počtu 358 fans. Hodí se také připomenou fakt o odmítnutí prodeje lístku na jméno našim vedením.  Pohodového výjezdu do Hradce se účastnilo na pět stovek vlajkonošů domácích. Zklamáním pak byly počty na Dukle (350) a v Příbrami (307). Z Prahy utkvěl v paměti krom potupné porážky skvělý výhled na hřiště, z Příbrami pro změnu poměrně kvalitní fandění a šťastná výhra. O to větší překvapení vzbudil závěrečný výjezd s flaškou do Teplic. Bez mála pět set (490) přítomných se stalo naším rekordem na onom stadionu.     

 

souhrn_2012_24.jpg (120 KB)

 

 

choreo_11-12_vyber_2.jpg (353 KB)

 

Na většině zápasu s námi byli i naši družební přátelé, zde jsou jejich počty:

 

Olomouc: 40

Jablonec: vlastní zápas

Uničov (pohár): 2

Šumperk (pohár): 7

Budějovice: 3

Slovácko(pohár):0

Plzeň: 0

Liberec: 2

Žižkov: 9

Slavia: 22

----

Boleslav: 26

Bohemians: 22

Sparta: 55

Olomouc (pohár): 3

Slovácko: 18

Hradec: 7

Dukla: 1

Příbram: 6

Teplice: vlastní výjezd

 

Zahanbit se nadali příznivci GKS ani na Bazalech. Hned v prvním kole jich dorazila šedesátka, nejvíce kibiců GieKSy se vydalo na duel se Sigmou u příležitosti družebních narozenin. Přesněji okolo stovky! Špatné nebyly v tomto směru ani ostatní domácí zápasy. Díky za podporu!!!

 

souhrn_2012_23.jpg (390 KB)

 

Největší nájezd chacharů na Bukowu se konal rovnež na podzim už k několikrát zmíněným družebním narozeninám. Vyrazilo 5 plných autobusů a nespočet aut. To dohromady dalo číslovku 450 ostravských. Zápas ve výborné atmosféře doplnila tématická chorografie a pyrotechnika. Vesměs na všech nekryjících se domácích zápas měli chachaři v Katowicích zastoupení (průměrně 5-20 osob). Z výjezdů stojí za zmínku 13 lidí v dalekém Elbagu, pětatřicítka osob na největším výjezdu GKS v Bydgoszczi či padesátka baníkovců na závěrečném výjezdu do Gliwic. 

 

 

Níže jsou pro pořádek všechny naš počty na výjezdech GKS:

 

Olimpia G: chybějící sektor pro hosty

Ruch R.: 0

Puszcza N.: 2

Dolcan Źabki: hráli jsme v tu dobu vlastní zápas

Leczna: 6

Wisla Plock.: 3

Polonia Bytom: bojkot

Warta Poznań: chybějící sektor hostí

Nieciecza: 0

Olimpia Elbag: 13

----

Flota: zákaz

Stróze: 0

Polkowice: 0

Bydgoszcz:35

Arka: bojkot

Szczecin: 2

Piast Gliwice: 50

Sandecja: zákaz

 

Co napsat závěrem. Vztahy s vedením, které se nám snaží vycházet vstříc, jsou na velmi korektní úrovni. Nezbývá než věřit, že nastolená spolupráce bude pokračovat i nadále. Pomaleji než se čekalo se zapisují lidé do sdružení fanoušků „Baník Baníku“, což je docela na škodu, zvláště přihlédneme-li k tomu jaký je zájem ze strany představitelů FCB spolupracovat s tímto sdružením. Hlavní síla by měla být především v široké členské základně. 

 

 

Zbylé fotky použity z: www.fcb.cz, www.banicek.com, bomiti, gieksiarze.pl. 

 

Publikováno: 01.06.2012
Kategorie článků Kalendář zápasů
Tabulka
Tým Z S B
1. AC Sparta Praha Sparta 30 70:26 76
2. SK Slavia Praha Slavia 30 62:23 72
3. FC Viktoria Plzeň Plzeň 30 67:33 62
4. FC Baník Ostrava Ostrava 30 48:39 45
5. FK Mladá Boleslav Ml. Boleslav 30 50:46 44
6. 1. FC Slovácko Slovácko 30 39:40 41
7. FC Slovan Liberec Liberec 30 46:46 40
8. SK Sigma Olomouc Olomouc 30 40:45 37
9. FC Hradec Králové Hradec Kr. 30 32:38 37
10. FK Teplice Teplice 30 31:40 36
11. Bohemians Praha 1905 Bohemians 30 29:40 35
12. FK Jablonec Jablonec 30 35:45 30
13. FK Pardubice Pardubice 30 29:42 28
14. MFK Karviná Karviná 30 30:52 25
15. FC Zlín Zlín 30 36:61 25
16. SK Dynamo České Budějovice Č. Budějovice 30 34:62 24
Napsali o Baníku Poslední příspěvky fóra Partnerské weby
chacharwear_logo_6013d40bdc6c9.png (20 KB)
 

m_bb.png (28 KB)
Načítám, prosím vydržte...

Přihlášení uživatele

Nastavení souhlasu s personalizací

S vaším souhlasem můžeme níže uvedené informace užívat k dále uvedeným účelům nebo je sdílet s vybranými partnery. Pro jednotlivé účely (typy zpracování) můžete upravit své nastavení a svou volbu potvrdit tlačítkem „Uložit nastavení“:

Vždy aktivní

Nezbytné soubory cookies

Jedná se o technické soubory, které jsou nezbytné ke správnému chování našich webových stránek a všech jejich funkcí. Používají se mimo jiné k ukládání produktů v nákupním košíku, zobrazování produktů na přání, ovládání filtrů, osobního nastavení a také nastavení souhlasu s uživáním cookies. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné jej ani odebrat.

Analytické soubory cookies

Počítají návštěvnost webu a sběrem anonymních statistik umožňují provozovateli lépe pochopit své návštěvníky a stránky tak neustále vylepšovat.

Marketingové soubory cookies

Shromažďují informace pro lepší přizpůsobení reklamy vašim zájmům, a to na těchto webových stránkách i mimo ně.

Nastavení souhlasu s personalizací

Abychom vám usnadnili procházení stránek, nabídli přizpůsobený obsah nebo reklamu a mohli anonymně analyzovat návštěvnost, využíváme soubory cookies, které sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzu. Jejich nastavení upravíte odkazem "Upravit nastavení" a kdykoliv jej můžete změnit v patičce webu. Podrobnější informace najdete v našich Zásadách ochrany osobních údajů a používání souborů cookies.