Chachaři.cz, Stránky Fans FC Baníku Ostrava.

GKS Katowice - FC Baník Ostrava 2:1 - Ja kocham GKS

Dlouho očekávaný přátelský zápas mezi GKS a FCB byl zážitek jaký jsme od něho všichni očekávali. Svátek na který se bude dlouho vzpomínat.

Do Katovic vyrážíme v pěti lidech autem. Jeden kolega má přitom občanku na kterou chce vycestovat v naprosto salátovém vydání, navíc s ustřiženým rohem. Celník je v dobré náladě a jen to komentuje: „že je hůř ostříhaný než ta občanka,„ takže naštěstí pokračujeme v původní sestavě dále.

Cesta do Katovic probíhá klidně a bez problémů. Nejhorší věc, která se nám po cestě stala bylo, že jsme minuli objezd a vjeli před nějaký válec, který tam zrovna jezdil po ještě čerstvém asfaltu. Trošku jsme mu to tam přejeli a za námi dalších pět aut, které zabočily úplně stejně špatně (počítám, že nebyl nadšený).

Před stadiónem dojíždíme autobusy s našimi fans, které stály asi hodinu na hranicích. Pohodlně parkujeme uvnitř areálu stadionu na Bukowej, na bráně nafasujeme žluté náramky, které slouží jako vstupenka.

Do zápasu zbývají více než tři hodiny a na stadioně pivo jako nikde v Polsku není, takže vyrážíme někam ven. Ptáme se gieksarzů, kde se dá koupit nějaké pivo a končíme ve večerce s dobře zásobeným chladícím boxem. Takže bereme první várku Lecha a Tyskie (v poslední rundě pak Warku). Pít alkohol na ulici je zakazáno (pokuta je prý až 100 zlotých), tak se zašijeme aspoň do boční ulice, kde nám jako stolek poslouží nějaké urzandzenie elektryczne.

Trávíme tam asi dvě hodiny a mezitím kolem nás procházejí bandy ve žlutém, většinou ve větších skupinách, jak přijíždějí z různých katovických sídlišť. Občas se někdo zastavuje, aby se s náma napil nebo na výměnu šáliků atd. Při třetím pivu, které na slunku už pěkně leze do hlavy kolem nás jede policie, takže se trapně snažíme schovat plechovky. Moc se to nedaří, ale naštěstí se jenom jeden vykloní z okna a zařve: „Tu niejest zadna knajpa!“, ale jedou dále.

Za chvíli po nich se objevuje banda baníkovců s roztaženou vlajkou, takže se k nim přidáváme a jdeme na stadion. Všude je slyšet naše a katovické pokřiky.

Přicházíme ve chvíli, kdy přichází obě mužstva k rozcvičení a sklízí mohutný potlesk. Tribuna za bránou je zavřena, ale jsou na ní roztaženy dvě obří sektorovky King Baník, které na menší ploše než je naše S tribuna vypadají naprosto fantasticky.

Hráči přicházejí na plochu s vlajkami obou klubů – baníkovci nesou katovické a naopak. Naši hráči s vlajkami vypadají trochu zmateně jako by nevěděli co s nimi. Nakonec je donesli na opačnou stranu než měli, ale co už, nic není dokonalé :-)

Pavel Besta slaví dvacátéčtvrté narozeniny – před zahájením dostává dort a publikum mu zpívá „Sto lat, niech zyje sto lat..“

Stadion není úplně zaplněn, ale návštěva je velmi slušná (údajně okolo 7000 diváků) a je jasné, že ti co přísli se budou bavit a zpívat po celý zápas.

Po úvodním hvizdu nastává v hledišti bouře. Obě strany zpívají hymny, skanduje se GKS Katovice, FC FCB a hlavně „Gieksa-Baník, Gieksa Baník“ nebo „I Banik tez, przyjaczelem Katovic jest.“ Až naskakuje husí kůže. V prvním poločase jsme shromáždění v pravém sektoru 6 na hlavní tribuně, naproti kotli GKS. Na obou stranách se objevují vlajky, které je pak vidět téměř po celý zápas.

Baník naštěstí na Gieksu neposlal nějaké béčko nebo juniorku, aby se jako na zimní halovém turnaji neřeklo, ale solidní sestavu. Z momentálně asi nejlepšího složení nehráli snad jen Raška, Slončík a Střihavka. O fotbal v sobotu až tak nešlo, ale přesto ze začátku Baník Gieksu přehrával a už v desáté minutě se trefil Bystroň.

GKS nás přivítali mohutným pokřikem: „Baniczku wytajcie w domu.“ V průběhu celého zápasu bylo vidět mnoho velice podařených choreografií. Obří plachta GKS – Baník 1996 – 2006, postavičky s baníkovskými znaky a nápisy na pozadí hořících ohňů nebo další plachty s motivy deseti let družby. Třeba vidět a zažít.

Na hřišti rozhodčí odpískal penaltu, kterou Buček fantasticky vychytal, ale Gieksa skórovala z následného rohu díky Gielzovi. Remíza by byl ideální výsledek, ale Katovice byly nakonec lepší, což potvrdily na konci zápasu.

Na začátku druhého poločasu se už náš sektor rozpadl, plno lidí šlo na druhou stranu a naopak k nám přišlo do sektoru fandit plno katovičáků. Ze začátku to vypadalo, že druhá půle bude z hlediska supportu slabší, ale za chvíli měla přijít úplná extáze. Začal se totiž zpívat chorál „Ja kocham Giekse … Baník Ostrava “. Pomalu se rozjížděl, pak zesílil, zase se ztišil a rozjel znovu na maximum. Tak to pokračovalo více než dvacet minut v kuse, něco úžasného. Asi více lidí pak večer bolelo v krku. Úplný vrchol chorálu nastal, když byly zapáleny ohně u našich sektorovek.

Pro malé přiblížení zkoukněte video. Hledal jsem trochu na netu ze které písničky je ta melodie chorálu a je to refrén ze skladby, kterou zpívá Frankie Valli s názvem Can’t take my eyes off of you (to je originál, jsou i novější předělávky). Kdo chce, ví jak si to může stáhnout :-)

Gieksa ještě pět minut před koncem kopala zaslouženou penaltu a Gorski rozhodl zápas ve prospěch GKS. Na výsledku ale ten večer nezáleželo, takže nálada a zážitky byly na obou stranách skvělé.

Na závěr se všichni diváci zvedají ze sedaček a k desátému výročí družby se opět zpívá „Sto lat, niech zyje sto lat.“

Po konci zápasu se ještě šlo na hřiště, fans obou týmů se pozdravili vzájemně i s hráči (dresy nechtěli dát :-) Celkově se sobota vydařila se vším všudy, kdo tam byl má na co vzpomínat, kdo nemohl, může jen litovat. Díky našim přátelům za skvělé přivítání, doufejme, že jim to budeme moci někdy při podobné příležitosti oplatit. Snad se i samotný klub FCB bude k této fanouškovské družbě chovat lépe než v minulosti (i když na oficiálních stránkách jsou o zápase pouhé tři řádky..).

Góly:
FCB: 10. Bystroň.

GKS: 25. Gelza, 84. Gorski (pok. kop)
FCB: Buček-Marek, Klimpl (32. Besta), Hoffmann, Čoupek -Rajtoral, Staněk, Bystroň, Metelka (58. Mičola) - Žůrek (46. Varadi), Magera.

GKS: Urbańczyk ('46 Grychtoł) - Ariel Okrzesik ('46 Kasprzyk), Polczak ('46 Gawełczyk), Markowski ('46 Sadzawicki) - Kapias ('46 Bartnik), Sierka ('46 Górski), H.Jaromin ('46 Gajowski), Wijas ('46 Ogierman), Lasek ('46 Sroka) - Pasko ('35 Sadowski, '58 Bijak), Gielza ('46 Kubisz)

Publikováno: 03.09.2006
Kategorie článků Blížící se zápas
23.10.2021 19:00

MFK Karviná
vs

FC Baník Ostrava
Kalendář zápasů
Tabulka
Tým Z S B
1. FC Viktoria Plzeň 11 18:8 30
2. AC Sparta Praha 11 29:11 26
3. SK Slavia Praha 10 27:9 25
4. 1. FC Slovácko 11 21:12 25
5. FC Baník Ostrava 11 22:13 22
6. SK Sigma Olomouc 10 22:15 16
7. FC Hradec Králové 11 13:16 16
8. FK Mladá Boleslav 11 20:18 14
9. SK Dynamo Č. Budějovice 11 15:15 14
10. Bohemians Praha 1905 11 17:25 12
11. FK Jablonec 11 10:17 11
12. FC FASTAV Zlín 11 15:28 9
13. FC Slovan Liberec 11 7:18 8
14. FK Pardubice 11 15:23 6
15. FK Teplice 11 9:21 5
16. MFK Karviná 11 10:21 4
Napsali o Baníku Poslední příspěvky fóra Partnerské weby
chacharwear_logo_6013d40bdc6c9.png (20 KB)
 

m_bb.png (28 KB)

Pro správné fungování používá tento web cookies. Setrváním na stránce s tímto souhlasíte. Více informací Souhlasím

Načítám, prosím vydržte...

Přihlášení uživatele