Chachaři.cz, Stránky Fans FC Baníku Ostrava.

FC Baník - FC Tesoma Zlín 2:1

Fotbal:

Druhý poločas v Liberci naznačil, že Baník vstoupil do jarní části soutěže s jasným herním stylem – třem těžce vydřeným bodům ale spíše předcházel festival chaotického fotbalu.

Na konec února velmi příjemné počasí přilákalo do ochozů slušnou návštěvu, která musela být překvapena stavem hřiště na kterém se neodehrál v pauze jediný zápas a které přesto vypadalo jak by se už začalo s přestavbou Bazalů na předražené bytové jednotky.

Po minutě ticha za bývalé hráče Zdeňka Šajera a Ladislava Michalíka otevírá kotel zápas charakteristickým pokřikem „Dej gól, Baník gól“ za neopakovatelného spíkera Dalibora Suchánka (to byly časy, když jezdil po Ostravě ve staré škodovce a lákal na zápasy Baníku..). Snad to tam nahoře slyšel..

Naši hráči začínají zápas ve velkém stylu – celoplošný tlak přináší ovoce hned ve 4. minutě, kdy trochu šťastně otevírá skóre Bystroň. Kdo se strachoval, že se po prvním rychlém gólu Baník stáhne a začne být mnohem pasivnější, měl pravdu.

Baník byl pánem na hřišti zhruba do nějaké patnácté minuty. Od této chvíle byl zápas poslepovaný z nepřesných přihrávek, kiksů a špatně načasovaných akcí. Forrest ve zlínském dresu předvádí své klasické průniky po křídlech, jejichž zakončení je trochu.. chabé, musel si opravdu připadat jako doma. Ve 38. minutě rozhodčí Příhoda odmítl vidět Zúbkovu ruku v šestnáctce, přestože se od ní balon jednoznačně odrazil.

Druhý poločas přichází s nezáživným fotbalem, který ale díky jednomu z hlavních strůjců vítězství Davidu Bystroňovi začíná dobře. Míč se dostává na Vencu Svěrkoše, který zvyšuje na 2:0 a stává se naším nejlepším střelcem. Nálada je uvolněná, vše vypadá na pohodový zbytek zápasu.

Sváteční střelec Malár o chvíli později ale snižuje a mladý kádr Baníku se třese o vítězství. Bolesti celého zápasu se ještě zvětšují. Například častá situace, kdy je veden útok po křídle a kdy se útočící hráč dostává na dohled šestnáctky – rohlíží se a vidí před brankou pouze jednoho spoluhráče, kterého přečuhují dlouháni Zbožínek a Kroča (195 cm).

Svůj den měl po několika solidních výkonech i Petr Čoupek, jehož některé minely byly tragické. Měl prsty i v největší šanci hostů, kdy Baník doslova utekl z remízové lopaty, kdy Zbožínek nedokázal trefit prázdnou bránu z půl metru..

Hra Baníku byl jeden velký zmatek , Zlín chvílemi předvádí bago jako na tréningu. Příliš se nedařilo ani mladému debutantovi Pavlu Rickovi ani jeho kolegovi Ondřeji Fickovi. Určitě je není třeba zavrhovat, nervozita byla určitě velká – čas ukáže, jak na tom jsou. Naopak ve velmi dobrém světle se již podruhé předvedl Aleš Neuvirth.

V závěru se probouzí fanoušci a fanděním přivádějí náš tým k závěrečnému hvizdu, který je vysvobozením. Na nervozitě a ztrátě vedení se určitě projevil nedostatek zkušených hráčů, přesto máme před dvěmi zápasy pravdy (Plzeň, Slavia) zisk 4 bodů, což je slušný vstup do jara.

Ultras:

Po úvodní hymně při nástupu hráčů následovala minuta ticha za bývalého obránce a později trenéra Zdeňka Šajera, kanonýra Ladislava Michalíka a nevidomého hlasatele Dalibora Suchánka. Dalínka kotel připomněl transparentem s jeho oblíbeným pokřikem „Dej gól, Baník gól“, který byl napsán braillovým písmem. Stejný pokřikem kotel spustil i bezprostředně po minutě ticha.

V prvním poločase pak předvedli choreografii upozorňující na to, že Baník je slezským klubem. Za nápisem „Slezsko“ byl roztažen erb se slezskou orlicí a klubovým znakem, což doplnily slezské barvy - žluté balónky a černé kartóny. V úvodu druhé půle následovalo další choreo, které bylo jakousi improvizací z materiálů zbylých z minulých zápasů. Spodní část sektoru pokryly bílé kartóny, nad nimi byl z devíti obouruček sestaven nápis „King Baník“ a nahoře vlajky na tyčích. Celé choreo bylo zvýrazněno odpálením množství stroboskopů mezi zmiňovanými vlajkami. Závěr utkání, které provázel pouze průměrný support, okořenilo odpálení šesti velkých žlutých ohňů za sektorem.
V poločase zápasu převzal od redakce „idnes.cz“ zástupce kotle prémii 5.000 Kč za vítězství v anketě „Chorály 2007“ o nejlepší fanouškovské video. Kaňkou zápasu bylo vhození velké dýmovnice na plochu ze sektoru P2. Mnozí si zde stále neuvědomují, že některé kluby pyrotechniku striktně zakazují. Na Baník v tomto ohledu tlačí jak ČMFS, tak i PČR a po incidentu se Spartou tlaky na zákaz zase stouply. Podobné vhazování pyrotechniky na plochu je vodou na mlýn a dalším argumentem institucím volajícím po zákazu. Pokud pyrotechniku na Bazalech chceme, je nutné podobným incidentům zamezit. Další kontroverzní jev se objevil na sektoru L2, kde několik fans na sedačkách roztáhlo transparenty protestující proti odtržení Kosova od Srbska. Chápu, že část lidí chce aktivně podpořit demonstrující Srby, ale politická témata šla vždy mimo Baník a bylo dobrým zvykem nenutit lidem na Bazalech vlastní politický názor. Podobné akce nepřispívají jednotě mezi fans Baníku, která byla v porovnání s ostatními tábory vždy naším trumfem. Hlavní rána pod pás tohoto dne, ale přišla až po zápase, více v následném článku…