Chachaři.cz, Stránky Fans FC Baníku Ostrava.

Co zaznělo na Sokolce...

VÁCLAV BRABEC: Jsem rád, že jsem mohl mezi vás přijít, nemám nic připraveného, abych vám tady dával nějaké plamenné řeči, spíš bych to vzal jako diskuzi, ona se ta debata stejně rozvine, položíte první dvě otázky, já na ně odpovím a už to půjde. Tak se ptejte…

 

Jak to myslíte s tou juniorkou, prodali jste ji do Karviné a co když náhodou Karviná nespadne a Baník postoupí, my pak budeme zakládat novou juniorku?

DUŠAN VRŤO: Fotbalový svaz nebo-li FAČR má podmínku, že každý prvoligový klub musí mít juniorku. A tím, že jsme spadli do druhé ligy, tu povinnost nemáme. V případě, že postoupíme zpět, budeme ji muset mít. Není to tak, že jsme ji do Karviné prodali, ale měli jsme vloni problémy tu juniorku vůbec poskládat, trénovali v 5-6 lidech a každý ví, že to není ideální. A momentální situace je taková, že se hráči od nás přesunuli do Karviné, ale pořád jsou hráči Baníku Ostrava. Takže pokud se postoupí, ti hráči se vrátí a juniorka bude opět fungovat tak, jak fungovala do teď. Juniorská liga je pro nás obrovský problém, protože je to pořád takový dorostenecký fotbal.

VB: Já se dopředu omlouvám, že některým věcem ve fotbalovém prostředí nerozumím dostatečně, protože jsou pro mě nové. Ale za toho půlroku, co tu jsem, tak mám nějaké postřehy k té juniorce. Každý mi říká, že ta juniorka není nic moc, že se tam nepostupuje ani nesestupuje, o nic se nehraje a kluci se tady nepřipraví na dospělý fotbal. Vychází to z nařízení FAČR, která vážně uvažuje, že juniorskou ligu zruší. Ta situace je taková, jak tady říkal Dušan, pořád jsou to hráči Baníku Ostrava. Ta situace, která tady byla v únoru po mém nástupu, byla taková, že jsme neměli žádné hráče, nebo teda strašně málo hráčů a A-tým si vybral z juniorky to nejlepší, co tam bylo, Denise Granečného atd., a oni opravdu trénovali o 6-7 lidech. My jsme tu juniorku dohráli, ale teď díky tomu, že jsme spadli, tak ji mít nemusíme, takže se, i z ekonomických důvodů, sjednotila juniorka Baníku a Karviné, hráči jsou stále naši, to je asi 7 nebo 8 hráčů, zbytek je Karviné. Pokud postoupíme a FAČR bude na juniorské lize trvat, tak ji obnovíme, postoupí tam hráči z osmnáctky, devatenáctky a budeme ji hrát. Pokud nám to tedy FAČR nakáže. Pokud ne, tak budeme vážně uvažovat o tom, že ji hrát nebudeme a vytvoříme raději B družstvo mužů.

 

Neuvažujete radši o tom, že byste obnovili béčko, aby se hráči otloukali třeba ve třetí lize?

VB: O tom právě mluvím. Když postoupíme a FAČR řekne, že nemusíme hrát juniorskou ligu, tak budeme mít radši B-tým.

DV: Ono je to trochu složitější, protože FAČR často mění tady ta pravidla a momentálně je situace taková, že od příštího roku bude tu juniorskou ligu hrát jen těch 16 ligových týmů a druhá liga už to nebude hrát. Může se to změnit, ale momentálně je to tak. Já vidím velký rozdíl, jestli je to třetí nebo juniorská liga. A ta třetí liga, možná i divize by pro nás byla lepší. Ale asi by to bylo složité, vykopat se úplně zespodu do divize…

 

Moment, kdysi se mluvilo, že pokud se obnoví béčko, bude mít automaticky přístup do divize…

DV: Jak říkám, ono se to neustále mění, ty podmínky, FAČR to mění. Momentálně, kdyby to bylo, okamžitě rušíme juniorku a vstupujeme s béčkem do divize.

 

Jaký je vztah mezi vedením a trenérem, protože Petržela říkal, že dal seznam hráčů, které jste měli oslovit a dodnes je nikdo neoslovil…

Fotbal je týmová hra a tak by to mělo platit i mezi trenérem, vedením a hráči. My s Vlastou Petrželou samozřejmě komunikujeme, taky jsem se dozvěděl, že se s ním hádám, škoda, že tady není, určitě by potvrdil, že to tak není. Byl jsem v Senici sedm let a měl jsem tam různé trenéry, ale já nejsem konfliktní typ a asi by vám potvrdil i majitel, že bych na trenéry mohl být i tvrdší, což je samozřejmě pravda. Ale já jsem typ člověka, který chce vycházet s trenérem. Je pravda, že trenér měl seznam hráčů, které jsme oslovili a dokonce jim nabídli i lepší podmínky než jiné kluby, ale je obrovský problém, že je tady druhá liga, i když je Baník pořád pojem… to neberu jako omluvu, ale prostě to tak je, že tu někteří hráči nepřišli ne kvůli trenérovi nebo mě nebo financí, ale prostě kvůli tomu, že je to druhá liga.

VB: Pro mě bylo obrovským překvapením a zklamáním, když jsem zjistil, že dostat tady kvalitního rozdílového hráče je obrovský problém. Byly případy, že jsme jim dávali dvakrát více než prvoligové kluby a stejně jsme je sem nedostali. Jednak druhá liga a jednak jsou prvoligové týmy ve většině z okolí Prahy, kde je dobrá dojezdnost a většina z těch hráčů je z Prahy a dojíždí. A i když jim nabídnete lepší podmínky do Ostravy, je to pro ně problém… někteří mají pocit, že tady ani nejíme příbory, je to složité… Ještě k té první části otázky, já jsem teda žádný seznam neviděl, ale Dušan nastoupil k 1. 6., a na jeho omluvu musím říct, že té práce má opravdu hodně. Pan Petržela si třeba řekl o dva hráče, kteří byli z Vlašimi, jenže to byli hráči Sparty, to je skrytá pravda, že Vlašim je farma ACS, a nebylo v našich silách dostat ty hráče k nám do Ostravy. A někteří další hráči, které chtěl pan Petržela, k nám prostě nechtěli jít.

 

Co Hába?

VB: Co se týká pana Háby, tak už jsem to říkal na té jediné tiskovce, co jsem měl v únoru. Pan Hába není v pracovním poměru, byl odsunut do pozice účtaře, protože firma Mateo vede účetnictví. Řeší se i vyúčtování dotací a ani já, byť vystudovaný ekonom, se v tom ještě neorientuju. Pan Hába nemá žádnou pravomoc, v podstatě jen firma, v které působí, vede účetnictví FCB.

 

Nešlo zabojovat o to, že by se druhá liga hrála na Bazalech?

Šlo. Nevím, jestli bych to nazval bojem nebo diplomatickým jednáním. Bazaly, ne mou vinou, patří městu a vítkovický stadion patří taky městu. A museli bychom se s městem domluvit, že tam můžeme hrát druhou ligu. To zaprvé a za druhé, pořád je naším prvořadým cílem se vrátit do ligy. A Bazaly nesplňují podmínky prvoligového stadionu. Stálo by dost peněz, abychom Bazaly předělali a dost úsilí přesvědčit město, jako majitele, aby to vůbec chtělo. Na vítkovickém stadionu má největší návštěvnost Baník a jednou za rok je tam více obdivovatelů atletiky a cítil jsem z města, že tam není vůle, abychom ten stadion opustili.

 

A do budoucna?

Já jsem dopředu říkal, že některé věci tady prostě nemůžu komentovat. Už jsem to řekl, jako fanoušek Baníku bych si přál, aby se na Bazalech jednou hrál prvoligový fotbal. Ale víc už to nechci komentovat.

 

Ještě zpět k Hábovi, jak dlouho tam ještě bude dělat účetnictví?

Nemá žádnou smlouvu, ale teď na to neumím odpovědět.

 

My víme, že to byl škůdce Baníku, za minulého vedení a hodně se přičinil o to, že je Baník tam, kde je. A Baník mu teď dává na chleba.

VB: Já vás chápu, i když jsem tu nebyl, když vznikly tady ty spory. Já to nemůžu tak ze dne na den změnit. Chcete ode mě nějaké slovo, že tam Hába v nějakém období nebude? Já opravdu nechci dávat sliby a prohlášení, za kterými si nestojím. Až něco slíbím a nesplním, řekněte mi to. Já jsem přišel Baníku pomoct a nikdo mi nemůže vkládat do úst, že tím něco sleduju. Nebo si myslíte někdo, že to je jinak?

 

Jak je to s Jakubem Šašinkou, proč nehraje?

DV: To je dobrá otázka, ale spíše na pana trenéra. Pokud mám říct za sebe, tak momentálně uvažujeme, že by šel na hostování, víme, že máme problém s útočníky, ale Kuba je mladý, perspektivní, ale když se podíváme na jeho fyzické testy, tak jsou hluboce podprůměrné, tam je dost velký problém. Vydrží strašně málo v plném úsilí, to je práce pro trenéra, aby se to zlepšilo. Dělali jsme mu i testy, jestli není nějaký problém s krví a tak, každý takového útočníka potřebuje.

 

Soupiska Baníku je tedy uzavřena pro tuto sezónu?

DV: Určitě ne, zítra by měl přijít další nový hráč, rychlostní křídlo a pořád ještě hledáme zkušeného stopera a přišel teď mladý Lischka. Potřebujeme zkušeného hráče i pro kabinu, aby ty mladé hráče někdo usměrnil. Takového, jako byl Dobrotka. Ten v Popradě proti Ružomberku utrpěl úraz, třísla. Měl ten problém i dříve, ve Slávii a Slovanu. Hrál výborně a domluvili jsme se na profismlouvě, bohužel po zápase v Popradu odjel a pak mi říkal, že to prostě nejde. Řekl to férově, přišel a řekl, že nemůže trénovat každý den, že má zdravotní problémy. Prý teď někde začal trénovat, ale on mě ujistil, že to tak není a pokud někde bude hrát, bude trénovat maximálně třikrát týdně…

 

A co Baranovský?

DV: Ten hrál poločas proti AEK Atény, trenér chtěl, aby zůstal další týden, to bylo ráno a odpoledne už se neobjevil. Někteří hráči jsou prostě takoví, že si myslí, že odtrénují trénink a hned dostanou nějakou výjimečnou profismlouvu. Nebyl špatný, asi by nám pomohl, ale trenér ho prostě ještě chtěl vidět a poznat a to ten hráč odmítl a odešel pryč. A taky chceme stavět i na charakteru hráčů a toto ten charakter asi nebyl…

 

A co Bary? Proč to nešlo udělat?

VB: My s Dušanem jsme s ním byli dvakrát, já ještě sám dvakrát a moc jsme usilovali, aby šel do Baníku. Chci se ho zastat, je to jeden z největších srdcařů, určitě největší. U něj je hlavní důvod rodina. Nechtěl jsem už více tlačit na pilu, i když bych mohl, a nebylo to o penězích. Kdybych to udělal, asi by tu Milan byl. Druhou věcí asi byla ne úplně šťastná komunikace mezi Petrželou a Milanem. Nebudu hodnotit, jestli hráč v druhé lize může trénovat 2 dny a pak jít na zápas. Můj laický pohled je, že by to šlo. Nechal jsem to na trenérovi, nabídka tady byla, Milan naznačoval, že by se rád vrátil, dopadlo to, jak to dopadlo. Od Milana vím, že když to bude potřeba, tak se vrátí. Ale u něj je teď na prvním místě rodina a nemůžeme mu nikdo vyčítat, že by se k Baníku otočil zády. Já osobně ho v tomhle chápu.

 

Ale Petržela tu za týden nemusí být a Bary bude rok v Liberci…

VB: On tam nemá smlouvu na rok. Má tam možnost. Ale tím nechci spekulovat, že tu za měsíc bude.

DV: Já bych chtěl podotknout, že veškeré posily děláme s Petrželou a ani jeden hráč nepřijde bez toho, aby s tím on souhlasil. On to trénuje, on to staví a on ví, jak chce hrát. Když mu dáte hráče, kterého nechce, je to kontraproduktivní, i když je Bary obrovská ikona. Co není teď, může být v zimě nebo za rok. On chce ukončit hráčskou kariéru v FCB.

 

Pelta řekl, že se budou hrát středy ve druhé lize, jak se k tomu chcete postavit, abychom nehráli všechny zápasy ve středu?

VB: Na to konkrétně neumím odpovědět, ale je to tak, že když vám něco FAČR nařídí, těžko se tomu můžete bránit. Já tu informaci ještě nemám, ale něco jsem zaslechl. Bude to složité, ty kluby se bojí našich fanoušků, hned první zápas se přesouvá. Je to trochu Kocourkov. Sám se musím přizpůsobovat. Vím, že se do Znojma vleze více lidí, než těch 300 a to má Znojmo ještě ten lepší stadion. K těm výjezdům se ještě dostaneme…

DV: V pátek se bude hrát doma s Třincem i s Opavou. Dnes přišel mail od Vítkovice aréna, je tam v sobotu nějaká akce, bude tam hodně dětí a vzhledem k rivalitě s Opavou by to mohlo být nebezpečné.

 

To se nevědělo, když byl los druhé ligy?

DV: Ne nevědělo. Koordinovali jsme to s Vítkovice aréna, i hokejem. Zrovna když je Třinec, je tam mistrovství světa hasičů a my jsme usoudili, že pro vás bude lepší pátek než někdy uprostřed týdnu.

 

Proč jste neudrželi Kouřila?

DV: Byl pořád zraněný, tři měsíce se neukázal, po Rýmařově měl prý strach vyjít z bytu. Prostě se rozhodl a než tady držet hráče, který tu nechce být a má strach, je lepší, aby odešel.

 

Jak je to s výstupními klauzulemi? Prý ji nemá jen Holzer, ale i Granečný a další?

VB: Ano, to je věc, která mě hodně trápí. Je to velký problém. Je jich bohužel asi 6, kteří to ve smlouvě mají, všichni od jedné agentury, nechápu, proč to tam bývalé vedení připustilo. Je to výhodné jen pro agenturu. Bojujeme s tím. Přišla nabídka od Liberce na 4,5 milionu, to jsme neakceptovali. Ještě v březnu říkal Holzer, že chce zůstat v Baníku, což bylo pro nás dobré, protože když nechce jít pryč, nic s tím agentura nenadělá. Bohužel Dan změnil názor, Sparta zaplatila výstupní klauzuli a Dan je pryč. Týká se to i dalších mladých hráčů, bude to problém. My s tím bohužel nemůžeme nic dělat, když hráče přemluví agentura a on se rozhodne odejít, klub zaplatí výstupní částku a my s tím neuděláme nic. Mapoval jsem si dluhy při převzetí, ale tyto výstupní klauzule nás zbrzdily, to je fakt, ale my se s tím popereme. Další hráči výstupní klauzuli mít nebudou, to jsme jasně deklarovali té agentuře. Pokud s tím přijdou, ať si toho hráče rovnou nechají. Denis Granečný je velký potenciál, budeme ho vychovávat, platit, ukazovat a pak přijde jiný klub, zaplatí klauzuli a my s tím nic neuděláme…

 

Z toho není úniku, změna smlouvy?

VB: Se změnou by musela souhlasit agentura, a proč by to dělala? Pokud hráč bude chtít zůstat, nic s tím neudělá ani agentura. Ale ta výstupní klauzule je ve smlouvě mezi agenturou a klubem. Kdyby Holzer řekl, že chce zůstat, tak ani ta agentura s tím nic neudělá.

 

Těch 10 mega dostane Baník?

VB: Ano, dostane.

 

Aby z toho nebral love ten Sportinvest.

VB: Ten z toho bere nemalé love…

 

Je možné rokovat s hráči, aby ty smlouvy změnili?

VB: Je, ale oni mají zase smlouvy s agenturou a ta bude tlačit, aby se dodržovaly. Třeba Denis má tuším ještě tři roky a po tu dobu nám ho můžou kdykoliv vzít.

 

A Kaša?

VB: Žilina nakonec zaplatí, dnes jsem podepsal smlouvu. Ten spor byl takový, že Žilina si myslela, že nám ho ukradne, já jsem si myslel, že to není možné, pak jsem s panem Antošíkem jednal, mimochodem je to velice seriózní člověk, a dopadlo to tak, že Baník dostane peníze. Kaša chtěl jít do Žiliny a to mě docela ranilo, když se psal opak, navíc to vypadalo, že půjde zadarmo, ale zaplaťpánbůh se i ve fotbale pohybují slušní lidé a to pan Antošík je. Je z toho normální transfer. Nedosahuje to výše za Holzera, ale můj pohled je takový, že za Kašu je to dost…

DV: Já to upřesním, Kaša podepsal smlouvu 1. 1. 2014, s tím že do konce roku 2015 měla být uplatněna opce, ta se uplatnila, pravidla FIFA stanovila, že od dubna 2015 nejsou jednostranné opce, ale my jsme to uplatnili předtím, takže jsme byli v právu, což nám potvrdil FAČR, že smlouva platí do 2017, i on sám s námi trénoval, bral to, že má opci uplatněnou. Pak se 7. 7. odebral do Žiliny trénovat a pak přišla SMS od Žiliny, že je jejich hráč, my jsme to neuznali, hráč nehrál, až se pan Antošík sešel s panem Brabcem a domluvili se na odstupném. Jinak ještě k těm klauzulím, jednáme s hráči, aby prodloužili smlouvy a ty klauzule tam už nebyly, pokud na to nepřistoupí, možná ani nebudou hrát…

VB: Dušan je v tomhle možná ještě naivnější, než jsem já, já jsem ekonom a realista a bohužel nevěřím tomu, že by se ta agentura toho vzdala…možná se to podaří, ale jsem skeptický. A může se stát, že když bude chtít třeba Granečný odejít na sílu, tak bude stát…chtěli jsme to tak udělat i u Holzera a asi by to pro něj bylo smrtící, když viděli, že neblafujeme, přišla nabídka od Sparty…

 

A nové smlouvy jsou už v pořádku?

VB: Za tím stojím. Ono těch příchodů není moc, Lupták, Vašek, Pokorný (toho jsme vyrvali ze spárů Liberce), Mešaninov, ten je náš, Granečný je taky náš, Lischka, toho jsme bohužel neudělali s opcí, protože to nebylo možné, ale není drahý, pak tam máme Hlinku, to je výrazná posila, Helešic je odchovanec, Azevedo, tomu skončila smlouva, ale udělali jsme novou na tři roky, je tam Mičola, Nerad na hostování, mladí kluci, Ožvolda, Šašinka… Ti, co přišli, tam jsou smlouvy v pořádku. Bral bych to osobně, kdyby na nás někdo udělal podraz. Majitelé, které osobně znám, jsou solidní, Jihlava, Sparta, Žilina, tam je to dobré, dá se na to, že když na něco dají ruku, má se to držet a neřeší smluvní kličky.

 

A Urgela, toho vám vnutil Wolf nebo jste si ho sami vybrali?

VB: Wolf nám nikoho nevnutil. Všechny hráče, které tu máme a které jsme přivezli, chtěl pan Petržela, byl jsem u toho, když probírali možné posily a Petržela si vybíral koho ano a koho ne, ne všechny, které chtěl, se povedlo přivést. Uvidíme, jestli nám Urgela pomůže, útok máme slabý, ještě se o jednoho útočníka snažíme. Chtěli jsme tam někoho zkušeného…

 

Kdo bude lídrem mužstva v kabině a na hřišti a jak chcete reagovat na to, že na tom mladí hráči nebyli fyzicky dobře?

DV: Samozřejmě kádr je mladý. Lídr na hřišti bude nejspíše Hlinka, co se týká kabiny, tam to bude Petr Vašek, který má 36 let, v FCB působil, je to zkušený gólman, když ho někdo nasere, je schopný nakopat ho do zadku, a pak je tu samozřejmě Tomáš Mičola, který prý se s náma handrkoval o peníze, ale on sám přišel s tím, že pokud bude zraněný déle než měsíc, můžeme mu ukončit smlouvu. Ale je to i na trenérovi, aby byl hlavně dobrý na ten zápas. Hráč je buď nedotrénovaný nebo přetrénovaný. Říkám, že je lepší to první… Petržela jim dává fakt dost zabrat, kde se to může projevit i zraněními, což se teď stalo, ale snad budeme do soboty v pořádku a v Dolním Benešově postoupíme…

 

K tomu charakteru hráčů, Kaša musel hodně na operaci a najednou není nutná?

DV: Nabízeli jsme mu smlouvu, za stejných podmínek, a on řekl jednoznačně, že chce hrát ligu, nejlépe v zahraničí. On pořád trénoval, byl na rezonanci, něco mu tam našli, pak komunikovali se Žilinou a domluvili se, že půjde na operaci až v zimě, takže to asi nebylo až tak vážné.

 

Co Jakovljev? Odehrál několik zápasů přípravy a pak najednou konec.

DV: Když přišel, nevypadal špatně, ale postupně to šlo dolů, jednali jsme s Jabloncem, ale podmínky i vzhledem k té výkonnosti nebyly dobré a dnes jsem se dozvěděl, že s ním chce Jablonec ukončit smlouvu…

 

V neděli byl v Katowicích problém a údajně někdo z vedení FCB volal do Dolního Benešova, ať si na nás dají pozor, že přijede banda zabijáků, co zbila Holzera…

DV: Od nás nevolal nikdo, volal šéf Dolního Benešova, měli velký problém, aby se hrálo v sobotu, kvůli Opavě v Petřkovicích, policii se to taky nelíbilo. Navrhli neděli, my jsme trvali na sobotě, ať si zařídí bezpečnost a řekli jsme jim, aby to bylo na takové úrovni, aby se nestalo jako v Katowicích, že nám fans vtrhnou do kabiny. Oni vás chtěli dát někam za branku za nějaké zábradlí, což se nám nelíbilo, chtěli jsme celou tribunu, nakonec prý budete za střídačkou a část za brankou…

 

Vůbec nechápu, v Benešově nehrajeme poprvé a stejně si tam budeme chodit, kde budeme chtít…

DV: Tak snad nebude problém a Opaváci to vezmou jinou stranou a nebudete se potkávat. Není to tak, že bychom my strašili našimi fanoušky. Ale nevím jak v těch Katowicích, já už jsem tam nebyl. Prý tam vlezli 4 nebo 5 kluků, šli k Danovi a říkali mu, že jde do Sparty, i když říkal, že nepůjde, což je chápu. S Holzim si to slovně rozdali, ostatní usadili, jestli chtějí být v klidu, Danovi to bylo strašně líto, prý brečel, ale když něco řekl, má si zatím stát… ostatní se nepostavili, asi měli stát.

 

Takže se vlastně nic nestalo…

DV: No nic se nestalo, ale v kabině by neměli být. Problém to je pořadatelů, neměli je tam pustit. Pak tam borec proběhl hřiště a proskočil sklem, krve jak na jatkách… Super zápas, skvělá atmosféra, ale toto by se asi nemělo stávat. Mělo by se to vyříkat na jiné úrovni a ne tímto způsobem.

 

Budete ještě dělat nějaké takové akce typu „Do Vítkovic za korunu“ nebo „Do Vítkovic zadarmo,“ co se moc neosvědčilo?

VB: Nevím, jestli se to neosvědčilo. Ten čas byl strašně hektický, já neumím pracovat s médii a fanoušky, a ten prst na spoušti jsem měl já, takže za to nesu zodpovědnost. Ale rozhodl jsem se to dát fanouškům jako omluvu za to, co Baník předváděl. Možná přišlo o jeden dva tisíce lidí více, někdo říkal, že to je devalvace Baníku, ale ta začala mnohem dříve. Prostě to tak berte, že jsme vám to dali zadarmo.

 

Co kdyby někdo vykoupil všech 20 tisíc vstupenek?

VB: O tom můžeme polemizovat, ale evidentně se to nestalo, to by mohli udělat i za tu stovku…

 

Kolik je prodaných permic?

VB: Asi 1.300 až 1.400, plus mínus…

 

Ještě ohledně stadionu, chtělo by to tam nějakou úpravu, symboliku, znaky vlajky, ať je vidět, že tam hraje Baník…

VB: Já když jsem tu přišel, tak mi přišly strašně paradoxní ty vztahy. Baník si to pronajímá napůl od města a napůl od Vítkovice aréna, už přesně nevím. Vůbec se tam necítíme jako doma, vůbec se fanouškům nedivím, když jsem viděl před kotlem nápis „Vlajkonoši hosté“, tak jsem si nejdříve myslel, že toho měl asi Konderla moc a dal to naopak, i mě to zmátlo…vadí mi tam spoustu paradoxů, mimo jiné i to, že Baník na to doplácí, že tam hraje. Mě zajímají peníze, a my tam platíme nájem, úklid po občerstvení, které tam my nemůžeme prodávat, je to tam strašný paradox, nikde žádné logo FCB, kluci se tam 2 hodiny před zápasem vybalí a po zápase musí hned vypadnout a to by měl být náš domovský stadion… Nám to vadí! Měli jsme jednání ohledne obrandování toho stadionu, mám představu, že by tam byl velký znak FCB, barvy, vlajky, vitríny, aby to vypadalo, teď aspoň ty kabiny vymalovali do našich barev a budeme postupovat dál, ale nejde to hned, narážíme na dvě věci: patří to stadionu a ti naší politici jsou strašně opatrní a navíc tam hrají Vítkovice a ty říkají, proč by měly hrát na stadionu obrandovaným Baníkem? A s tím se musíme bít, ale vypadá to, že se blýská na lepší časy. Ale nemůžeme teď hned přemalovat celý stadion na naše barvy. Ani fanshop není baníkovský. Lidé tam chodí do vipky a tam jsou figuríny ve vítkovických dresech, stejně si tam nikdo nic nekoupí, to mě irituje. Teď chceme koupit krásný kontejner, který se otevře na zápasy a budete si tam moct koupit prezenty, aby ten merchandising začal trochu fungovat, i když v Česku to zrovna moc nefunguje…

 

Co ten fanshop na náměstí?

VB: Ten není Baníku. Do minulého týdne nebylo ve vlastnictví Baníku ani logo, museli jsme to odkoupit. Budeme se snažit, aby ten stadion postupně vypadal jako balíkovský.

 

Znojmo prý dalo 300 lístků a prodej začíná zítra, na jméno? Dostanu koupit jeden nebo dva lístky na jméno?

Policie požadovala adresný ticketing, to je sice na hovno, ale pro ně je to zaklínadlo bezpečnosti, platí to i pro znojemské. No a u nich se prodávají maximálně 2 lístky na osobu. U nás to bude asi stejně, nevíme, zjistíme…

DV: Tam to strašně řešili policajti, hlavně ten čas, abyste hned po zápase opustili Znojmo. Příští týden si nás pozvali na svaz, chtějí to s námi řešit, mají z těch výjezdů obrovský vítr, tak jsme zvědaví, co tam budou řešit.

VB: Svaz nefunguje tak, jak by měl fungovat, oni jen čekají, až se něco stane. Mám pocit, že ty stadiony nejsou připraveny na naše výjezdy a oni nám vyhrožují, že jak si to s fanouškama nevyřešíme, budeme za to pykat. Já vás chci poprosit, jestli ukážete 10% z toho, co bylo v Katowicích ve Znojmě, pojedeme s 0:3 domů, dají nám kontumák. Je to super ta atmosféra, když jsem přišel, tak Wolf říkal, že to se vyplatí, platit ty pokuty za fanoušky, protože je to hned úplně jiné ta atmosféra. Ale musí to mít nějakou míru. Já jsem ochoten platit pokuty …POTLESK. Ano, ale musí to být kosmetické, a ne v milionech, nedělejte ten brajgl až tak velký, já to ještě nezažil, ale mám z toho strach.

 

Taková rada, taky byste se mohli ozvat na tom FAČRu, stále všichni mluví, jak se hraje pro fanoušky, ale teď se chystají dělat vše proto, abychom nejezdili. Jak je možné, že takové kluby hrají druhou ligu, které nejsou připraveny na to, že tam přijede 200 baníkovců? Měli byste se taky ozvat…ať nehrají 2. ligu a dají nám kontumák.

VB: Je to bohužel pravda, mám z toho strach a cítím, že to chtějí nechat všechno na Baníku, tu zodpovědnost. Řekli nám jen, jsou to vaši fanoušci…tady se práva nedomůžete. To je spolek, volený odspoda až nahoru…už to nebudu dál komentovat…

 

Ligová asociace je ale sdružení majitelů klubů, tak byste se mohl ozvat, ne?

VB: Ale já jsem jen jeden z 31, takové Sezimovo Ústí nemá takový problém…

 

Jaká je třetí varianta dresů? Bílé domácí, modré venkovní a ta třetí?

VB: Červené se nelíbily, já nemám problém dát do toho peníze, aby byly dresy, které se budou líbit. Třetí varianta je krajní, ale mám pocit, že ta třetí je zlatá, ale nejsem si jistý…

 

Dejte tam jména na dresy…

VB: Říkali i novináři, že nepoznají hráče…chceme první áčko, pak budeme pokračovat dále. Budou teď nové Adidas dresy, budeme se snažit, aby tam ta jména byla, uděláme pro to maximum, ale teď ještě ani sami nevíme, kdo bude ve Znojmě hrát.

 

Proč dostal Baník jen licenci bronz?

VB: Baník, potažmo mě to stálo asi 150.000,-Kč, taky jsem na to koukal, nerozumím tomu. Dostali jsme největší pokutu. První důvod je, že měl Baník k 31. 12. 2015 dluhy, a druhým důvodem byla neúplná nájemní smlouva. Město nechtělo zaručit, že tam bude moct Baník odehrát všechny domácí zápasy. Což oni vyžadují.

 

Bývalý majitel říkal, že předává klub nezadlužený…

VB: Nebudu tu házet konkrétní čísla, ale dnes se blíží ke stovce. Já jsem se rozhodl vstoupit a pomoct, je to v desítkách miliónů, ale blížím se ke stovce. Jsem připraven do toho další peníze dát, ale už ne na dluhy, ale na hráče. Chci se obklopovat lidmi, kteří tomu rozumí a jsou čestní. Dušan je jedním z nich, u mládeže nastoupil pan Malura, je tam Radek Slončík, jsou to všechno lidi, kteří tam chtějí dělat, to je budoucnost Baníku. Ano Baník byl zadlužený a sami vidíte, v jaké kondici byl a ještě vlastně je. Chci postoupit zpět a není podstatné, jestli hned nebo až za rok, podstatné je, aby klub stál na pevných základech.

 

Co trenér Adler?

DV: Co se týká Adlera, je to kvalitní trenér, byl problém ohledně smlouvy, nedohodli jsme se ohledně financí. Přišel místo toho Pavel Malura, což je kvalitní trenér, Ostravák, trénoval reprezentaci, čehož je důkazem, že jsme získali zpět Daniela Smejkala, který šel z Baníku do Sigmy a pak do Interu Milán, teď se vrací zpět, blížíme se k uzavření přestupu.

 

Co pan Petržela a jeho účast na trénincích?

DV: Taky jsem měl ty indicie, že nechodí. Momentálně je to tak, že fyzicky tréninky nevede, ale chodí na ně, sleduje je a občas do toho zasáhne. Tréninky vede asistent Křeček, v tom není problém, tak to funguje běžně. Petržela za mě ani jeden nevynechal.

 

Je reálné zapojení Marka Jankulovského do Baníku?

VB: Očekáváme, že bude takovým emisarem pro vztahy venkovní nebo jak to nazveme. Ano počítá s tím, že bude v FCB pracovat, učí se, ptá se, má na starosti áčko, je etablovaný v Itálii, i tím směrem čekáme, že v budoucnu otevře dveře.

 

Jaké jsou teď vztahy s městem, co tréninkové centrum na Bazalech?

VB: To jsem nedocenil, vztahy s městem byly na bodě nula. Teď od nich máme podporu, chtějí, aby Baník postoupil, a jsem za to rád.

 

Kdyby se Granečný nezranil, tak už by prý šel do Anglie, je to pravda nebo ne?

VB: V únoru ho zvažovali v Norwichi, teď poslední 3-4 měsíce to není aktuální, mluvilo se o Itálii, ale už to není aktuální.

 

Je v pořádku, že mladí hráči chtějí jít hned do ciziny? Podle nás je to špatně, že v mladém věku půl roku kopou a už se vidí venku.

VB: Jsme toho samého názoru. O Denise měl zájem Norwich a Atalanta Bergamo, ani jedno nevyšlo. My jsme si nepřáli, aby to vyšlo, ale záleželo by na něm a agentuře. Ale je ještě neplnoletý a rozhoduje o něm zatím maminka a ta zatím nechce, aby šel pryč.

 

Tak jí kupte kytku…

VB: Doufejme, že jí to vydrží.

 

Budete aktualizovat web, je zastaralý.

VB: Díky tomu, jak jsem se musel věnovat jiným věcem, zanedbával jsem marketing. Chci najít schopného člověka, který bude samostatnou jednotkou, a bude mít na starosti tady ty věci, bude pod něj spadat tiskový mluvčí atd. Komunikace s médii je taky důležitá, spadal by pod něj i fanshop, ticketing, pořádání zápasů, to tady zatím moc nefunguje. Ale počkejte, budeme na tom pracovat. Posílejte na mail, co se vám nelíbí, budeme se to snažit to zlepšit.

 

Dokážete udržet vyrovnaný rozpočet, aniž byste museli prodávat hráče a dotovat to?

VB: Není možné v Česku, aby nemusel majitel dotovat klub. Fanoušci jsou strašně důležití, ale finančně je to zanedbatelná část rozpočtu. Merchandising v Česku taky nefunguje, v cizině je to třeba 30%, u nás ne. Rozpočet za Šafarčíka byl okolo 100 miliónů korun. Zkuste si to spočítat. Z televizních práv od STESu je 8 miliónů v první lize, 1,5 miliónů ve druhé. Podívejte, jací sponzoři tu byli a jsou teď. Já jsem to říkal a říkám to i teď, šel jsem do toho s tím, že to budu financovat a věřím, že to zvládnu.

 

Zkusili jste třeba Hyundai, Mittal?

VB: Nezdá se to, ale nějací sponzoři tady jsou, teď tady mám smlouvu s Fortunou. Jsou sponzoři v řádech miliónů jako Fortuna, Auto Heller, Cetris, je jich víc. Pak spousta barterů, co dodávají zdarma služby, to jsou srdcaři a to je tak všechno.

 

Ženský fotbal byl v Baníku před pár lety fenomén a pak se o to za Šafarčíka úplně ztratil zájem.

VB: Vím, že tu je, ale vůbec jsem neměl čas se na to podívat. To nestojí klub tolik peněz, 300-400 tisíc ročně. Byly úvahy to zrušit, ale nezrušilo se. Zaujalo mě, že v cizině prý to dělají proto, že to jsou potencionální rodičky, a když se jim narodí kluk, tak ke kterému klubu bude mít vztah? Takže ženský fotbal tu zatím je, a snad bude…nevím.

 

Co Svěrky, dlužíte mu?

VB: Převzal jsem dluh vůči Svěrkymu, za dva roky mu nezaplatili, já mu zaplatil hodně peněz, ale nebylo by to fér, abych to tu zveřejňoval bez jeho svolení. Normálně se s ním bavím, není problém.

 

A co ostatní legendy, Svěrkoš, Lukeš?

VB: Nevím, o kolika legendách se teď chcete bavit. Jankulovský je tam, se Svěrkym se scházím, o Barym jsme mluvili, o Lukym jsme se něco bavili, nevím, v jakém je to stadiu…ono to není až tak jednoduché, na druhou stranu, co by tam všechny ty legendy dělaly?

 

Aspoň by se s nimi měl klub důstojně rozloučit…

VB: Zeptejte se těch legend, já se se všemi bavil. Pokud přijdou s nějakou rozlučkou, rád jim ji udělám na své náklady.

 

Ukončíme to, je skoro devět hodin, dám hostům poslední slovo jak u soudu…

 

VB: Já bych vás chtěl všechny poprosit o shovívavost, možná budeme dělat chyby, které budou třeba hloupé, ale nebudou úmyslné. Já mám takový cíl, který bych chtěl dosáhnout. Aby nejen áčko, ale celé základy Baníku fungovalo…mládež, trenéři. Pak bude fungovat i áčko. Já jsem soutěživý a i v té první lize budu chtít vyhrávat, možná ne hned hrát prim, ale vyhrávat. Budu pro to dělat maximum, to slibuju. Když se to nepovede, můžete mě odsoudit, ale dejte mi čas. A mám strach z těch stadionů teď v druhé lize, nevyznám se v tom, a nevyzná se v tom ani FAČR. Mám strach z vysokých pokut a kontumací. Zkuste to dokázat, že jste nejlepší fanoušci v republice, ale jestli bude chtít FAČR hodit průsery na bedra Baníku, tak to udělá a já se bojím, abych neztratil všechnu tu energii, kterou do toho dávám. Zkuste se nad tím zamyslet a zkusit mi pomoct… Tím to chci pro dnešek uzavřít a díky, že jste si mě vyslechli.

Publikováno: 01.08.2016
Kategorie článků Kalendář zápasů
Tabulka
Tým Z S B
1. AC Sparta Praha Sparta 30 70:26 76
2. SK Slavia Praha Slavia 30 62:23 72
3. FC Viktoria Plzeň Plzeň 30 67:33 62
4. FC Baník Ostrava Ostrava 30 48:39 45
5. FK Mladá Boleslav Ml. Boleslav 30 50:46 44
6. 1. FC Slovácko Slovácko 30 39:40 41
7. FC Slovan Liberec Liberec 30 46:46 40
8. SK Sigma Olomouc Olomouc 30 40:45 37
9. FC Hradec Králové Hradec Kr. 30 32:38 37
10. FK Teplice Teplice 30 31:40 36
11. Bohemians Praha 1905 Bohemians 30 29:40 35
12. FK Jablonec Jablonec 30 35:45 30
13. FK Pardubice Pardubice 30 29:42 28
14. MFK Karviná Karviná 30 30:52 25
15. FC Zlín Zlín 30 36:61 25
16. SK Dynamo České Budějovice Č. Budějovice 30 34:62 24
Napsali o Baníku Poslední příspěvky fóra Partnerské weby
chacharwear_logo_6013d40bdc6c9.png (20 KB)
 

m_bb.png (28 KB)
Načítám, prosím vydržte...

Přihlášení uživatele

Nastavení souhlasu s personalizací

S vaším souhlasem můžeme níže uvedené informace užívat k dále uvedeným účelům nebo je sdílet s vybranými partnery. Pro jednotlivé účely (typy zpracování) můžete upravit své nastavení a svou volbu potvrdit tlačítkem „Uložit nastavení“:

Vždy aktivní

Nezbytné soubory cookies

Jedná se o technické soubory, které jsou nezbytné ke správnému chování našich webových stránek a všech jejich funkcí. Používají se mimo jiné k ukládání produktů v nákupním košíku, zobrazování produktů na přání, ovládání filtrů, osobního nastavení a také nastavení souhlasu s uživáním cookies. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné jej ani odebrat.

Analytické soubory cookies

Počítají návštěvnost webu a sběrem anonymních statistik umožňují provozovateli lépe pochopit své návštěvníky a stránky tak neustále vylepšovat.

Marketingové soubory cookies

Shromažďují informace pro lepší přizpůsobení reklamy vašim zájmům, a to na těchto webových stránkách i mimo ně.

Nastavení souhlasu s personalizací

Abychom vám usnadnili procházení stránek, nabídli přizpůsobený obsah nebo reklamu a mohli anonymně analyzovat návštěvnost, využíváme soubory cookies, které sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzu. Jejich nastavení upravíte odkazem "Upravit nastavení" a kdykoliv jej můžete změnit v patičce webu. Podrobnější informace najdete v našich Zásadách ochrany osobních údajů a používání souborů cookies.