Chachaři.cz, Stránky Fans FC Baníku Ostrava.

1974: Pohár UEFA – 3. kolo SSC Neapol

Třetí kolo UEFy Baníku přineslo v té době velice atraktivního soupeře - italský SSC Neapol. První zápas se hrál na hřišti soupeře a ostravští borci museli na stadionu čelit 55 tisícům diváků..

Neapol měla v té době nějakých padesát tisíc držitelů permanentek! Stadion San Paolo dosahoval kapacity 87500 míst. Domácí fanoušci předpovídali svému SSC hladkou výhru,což dávali našim hráčům najevo ukazováním čtyř nebo pěti prstů jako počtu domácích gólů.

První půli také podle očekávání dominovali techničtí domácí hráči, kteří diktovali tempo hry. Neapoli se vymstilo neproměňování šancí, kterých si vypracovali velké množství. Baník spoléhal na brejky, ale hlavní zbraní v první půli byl vynikající brankář Michalík, který domácí svými zákroky přiváděl k šílenství (domácí fans už několikrát řvali gól a házeli na hřiště konfety).

Po přestávce se ale něco změnilo. Baník se začínal dostávat z neapolských kleští a dokázal i přes převahu domácích zahrozit (přestože na rohy nakonec 16:3). Domácí zastavovali často ostravské hráče až na hranici ofsajdu. Rozhodčí Limone neodpískal penaltu za sražení Klementa, který se nacházel v gólové pozici.

Překvapivý zvrat v utkání přišel čtvrt hodiny před koncem. Fyzicky výborně připravený Baník knokautoval Neapol dvěma zásahy. Nejprve v 80. minutě záložník Knapp prošel až do pokutového území, jeho střelu brankář Carnignani vyrazil, ale šikovná střela Milana Albrechta z úhlu skončila v italské síti!

Šokované domácí hráče a fanoušky dorazil o dvě minuty později Kolečko, kdy Slaný protáhl míč do pokutového území, přiťukl Kolečkovi, který výstavní bombou zvýšil na konečných 2:0.

Domácí fans své mužstvo vypískalo..

Italské noviny nešetřili chválou na Baník: “Mužstvo Neapole ovládlo po celý zápas pole, ale Baník hrající italským stylem je hladce porazil.”

Trenér Pospíchal pak zápas zhodnotil slovy: “Neapol je vynikající tým, určitě nejkvalitnější s jakým s jakým jsme se dosud setkali. Do odvety máme výhodu dvougólového náskoku a také skutečnost, že Italové musejí hrát otevřeně, což jim zrovna moc nesedí.”

SSC Neapol - Baník Ostrava 0:2
Hráno:
Neapol 27.11.1974
Baník: Michalík - Mochel (57. Vojkůvka), Huml, Vojáček, Rygel - Knapp, Slaný, Mička - Kolečko /  83./, Klement, Albrecht /  81./.
Trenér: Tomáš Pospíchal
Góly: 81. Albrecht, 83. Kolečko
Rozhodčí: Limona (Rumunsko)
Diváci: 55000

K ostravské odvetě došlo v nevlídném počasí 11.prosince ’74, ale 17 tisíc diváků, kteří dali přednost návštěvě stadionu před sledováním zápasu v televizi určitě nebylo zklamáno. Do té doby největší fotbalový svátek jaký Ostrava zažila – postupujícího čekalo čtvrtfinále poháru UEFA.

Silný déšť měnil trávník Bazalů v kvalitní oraniště ze kterého zpočátku kupodivu více těžili hosté. Italové jako by lépe předvídali těžko vypočitatelné odskoky míče, hráli krátké přihrávky po zemi v rychlém tempu. Útoky obou mužstev se i přes nelehký terén valily na obě brány a byl to boj se vším všudy – ve vřavě ostravského kotle mnohdy nebylo slyšet ani píšťalku sudího Dubacha.

Baník mohl postup pojistit už v první půlhodině – Milan Albrecht napálil bombou tyč Carnignaniovy brány, z následné dorážky ale už gól nepadl. Chybující Baník potrestal před přestávkou Ferradini, který prostřelil brankáře Michalíka z ostrého úhlu.

Po přestávce přestalo pršet a s deštěm jako by se vytratila i italská lehkost z první půle. Do další šance se dostal ten večer výborný Albrecht a po něm i Josef Kolečko, jehož útok zastavilo bahno před neapolskou bránou. Baník v druhém poločase vymazal soupeře ze hřiště a vynutil si na něm neustálou převahu, kterou korunoval postupovým pojišťovacím gólem Petr Slaný v 83. minutě – 1:1!

Trenér Luis Vinicio odjížděl zklamaný, ale přesto pochválil soupeřův tým: “Baník postoupí ještě dále.”  i jeho fanoušky: “Naši tifosi nám fandí, jen když se nám daří. Ale tady v Ostravě fandilo publikum i když Baník prohrával.”

Jeden z nejlepších baníkovců Milan Albrecht shrnul zápas slovy: “Na šance jsme mohli vyhrát 5:0. Naši snahu však brzdilo bahno. Myslím, že jsme si postup zasloužili. A nejen my, ale i ostravské obecenstvo!”

Slezský balet postoupil do čtvrtfinále UEFy!

Baník Ostrava - SSC Neapol 1:1
Hráno: Ostrava 11.12.1974,
Baník: Michalík - Mochel, Hudeček, Huml, Vojkůvka - Slaný, Knapp (71. Tondra), Mička - Kolečko, Klement, Albrecht
Góly: 40.Ferradini, 83. Slaný
Rozhodčí: Dubach (Švýcarsko)
Diváci: 17000