Chachaři.cz, Stránky Fans FC Baníku Ostrava.

1974: Pohár UEFA – 1. a 2. kolo (RS San Sebastian, FC Nantes)

Baník v sezóně 73/74 vedl pod taktovkou trenéra Tomáše Pospíchala ještě šest kol před koncem ligu, ale poté prohrál venku v Bratislavě s týmem Interu a nedokázal zvítězit ani další čtyři zápasy. Nakonec se ze čtvrtého místa tabulky dokázal poprvé v historii probojovat do poháru UEFA.

1.kolo UEFA: Baník Ostrava - Real Sociedad San Sebastian

Los prvního kola přidělil Baníku za soupeře baskický tým RS San Sebastian. První zápas se hrál 18. září 1974 na půdě hostí.

Zápas se hrál za vytrvalého deště, kdy do ochozů stadionu s kapacitou 28 500 dorazilo nějakých 16000 diváků. Zajímavostí zápasu bylo, že ostravský obránce Lumír Mochel dostal do oka loktem od rozhodčího, který se ohnal rukou, když se shýbal k na trávníku ležícímu hráči, následkem čehož musel být Mochel ošetřován rovněž.

V 63. minutě dává jediný gól zápasu ostravský Mička. Při jeho brance domácí fans střílí jednu salvu dělobuchů (nebo co to tenkrát měli za pyro :) jako signál pro celé město, že gól vstřelili hosté. Pro gól domácího Real sociedad bylo domluveno odpálení dvou salv, čehož se ale San Sebastian toho večera nedočkalo..

Odveta se hrála v Ostravě 2.října, kdy se na Bazalech sešlo 9 tisíc diváků, kteří viděli suverénní Baník na cestě fotbalovou Evropou. Vítěství 4:0 (po poločase 2:0) otevřelo naplno dveře do druhého kola UEFy a ukončilo tak působení San Sebastianu, které bylo v poháru UEFA rovněž poprvé.

Trenér Pospíchal po zápase vyjádřil svou spokojenost: „Hráli jsme podstatně lépe než v lize. Bez nervozity, bez zbytečného napětí. Moji hráči poprvé v této sezóně předvedli hru podle mých představ.“

Počítám, že po takovém zápase se muselo na Kamenci a na Slezské dobře lopat to pivo.

Real Sociedad San Sebastian - Baník Ostrava 0:1
Hráno: San Sebastian 18.9.1974
Baník: Michalík - Mochel, Vojáček, Huml, Rygel - Tondra, Hudeček, Knapp, Mička - Slaný, Albrecht
Trenér: Tomáš Pospíchal
Góly: 63. Mička
Rozhodčí: Schaut (Belgie)
Diváci: 16000

Baník Ostrava - Real Sociedad San Sebastian 4:0
Hráno: Ostrava 2.10.1974
Baník: Michalík - Mochel, Vojáček, Huml, Rygel - Knapp (46. Hudeček), Mička - Tondra, Slaný, Sionko (15. Kolečko), Albrecht
Góly: 10. Vojáček, 30. Slaný, 66. Albrecht, 86. Kolečko
Rozhodčí: Čajič (Jugoslávie)
Diváci: 9000

2.kolo UEFA: Baník Ostrava - FC Nantes

Před druhým kolem poháru UEFA, do kterého Baníku los přidělil v té době podstatně známější francouzský klub FC Nantes, ukázal náš klub v městském derby, kdo že to v Ostravě panuje (FCB - Vítkovice 4:1, 15.9.1974).

Nantes jako trojnásobný mistr Francie (1965, 1968 a 1973), který v prvním kole vyřadil silnou Legiu Varšava měl být favoritem dvojutkání.
Za Nantes nastupovali reprezentanti Argetiny Currioni nebo Hugo Bargas. Rovněž tento tým tvořilo několik francouzských reprezentantů jako brankář Bertrand Demanes nebo kapitán národního mužstva Henri Michel.

Přesto se Baníku podařilo přivézt z Francie poměrně příznivý výsledek 1:0 pro Nantes, když jediný gól zápasu vstřelil ze skrumáže obránce Bossis. Ostravský tým přitom mnohokrát podržel skvěle chytající brankář Michalík.

Na Bazalech se za dalších čtrnáct dní (6.listopadu) hrála velmi dramatická odveta. Francouzi se na Bazalech ukázali jako obratní a fyzicky výborně připravení fotbalisté. Jako tým pak podali velmi disciplinovaný a taktický výkon a zanechali mnohem lepší dojem než San Sebastian v prvním kole.

Ve 25. minutě měl Baník možnost srovnat náskok hostů z Nantes, jenže útočník Jiří Klement kopal penaltu tak opatrně, že ji zkušený brankář Demanes bez větších potíží zlikvidoval. Přesto se měl Klement stát hrdinou zápasu.

Baník hnalo do ataku 10 tisíc chacharů v hledišti (Trenér Pospíchal po zápase: „Děkuji našim divákům, byli ohromní, mají velkou zásluhu na vítězství. Našim hráčům se bojovalo v takové atmosféře výborně.“) za což se jim odvděčil v 52. minutě Klement, který tím srovnal náskok Nantes z prvního utkání.

Asi třiceti francouzským fans na Bazalech muselo trnout při vytrvalé baníkovské ofenzivě a nevídaném nasazení, kterou kazila jen nepřesná koncovka ve finální fázi.

Po devadesáti minutách dochází k nastavení, kdy jsou Bazaly v totálním varu. Přesto se každou minutou blíží penalty a diváci už odhadují budoucí penaltové střelce. Pět minut před koncem prodloužení se hlavou pokládá do balonu hrdina Klement a překonává Demanese. Baník jde do třetího kola!

Trenér Nantes Jose Arribas: „Věděl jsem, že Baník nehrál u nás podle svých nejlepších možností. Ostravští fotbalisté byli však ještě lepší než jsem předpokládal. Považuji postup Baníku za zasloužený.“

Trenér Baníku Tomáš Pospíchal: „FC Nantes byl výborným soupeřem, postoupit však mohlo jen jedno mužstvo a myslím si, že naši hráči si ten postup zaslouženě vybojovali!“

Kdo takový zápas zažil, musí vzpomínat dodnes..

FC Nantes - Baník Ostrava 1:0
Hráno: Nantes 23.10.1974
Baník: Michalík - Mochel, Vojáček, Huml, Vojkůvka - Mička, Rygel (64. Sviatonský), Hudeček - Kolečko, Knapp (85. Geduldík), Slaný
Góly: 19. Bossis
Rozhodčí: Männing (NDR)
Diváci: 20000

Baník Ostrava - FC Nantes 2:0 po prodloužení
Hráno: Ostrava 6.11.1974
Baník: Michalík - Mochel (100. Sviatonský), Vojáček (39. Hudeček), Huml, Vojkůvka - Knapp, Mička, Slaný - Kolečko, Klement, Albrecht