Fans shop
trička, šály, nálepky..  
Kalendář chachara
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
YOUTUBE CHACHAŘI

 Ultras
PŘED DESETI LETY: PRVNÍ KARTONIÁDA Baník – Sparta, 1. 3. 2003
chachari · · Tisknout

1. březen 2003 možno označit jako datum vůbec prvního velkého pokusu o celotribunovou kartoniádu v Česku. Do té doby především fanoušci Sparty, Brna (tehdy ještě za Lužánkama), Baníku a Slavie předvedli několik povedených choreografií především z igelitů či papírů. K vidění byly i tribuny plné balónků či různé barevné variace z kartónů, ale nikdo se u nás dosud nepokusil o kartoniádu, která by vytvořila nápis či nepravidelný obrazec z tisícovek kartónů.

 

kart

 

Blížící se duel Baník – Sparta, na kterém se nový majitel klubu chtěl uvést plným stadionem (nasadil desetikorunové vstupné), nás přiměl k realizaci pokusu, se kterým nikdo z nás neměl žádnou zkušenost. Našli jsme tedy výrobce kartónů, pro které jsme se vydali den před zápasem. Pikantností je, že jsme tuto cestu spojili s návštěvou druholigového „zápasu“ Sigma B – Opava. Tehdy byly domluvené chuligánské střety ještě v plenkách, a tak jsme na piknik byli pozváni jako fotograf a jakýsi dohled. Na opavské straně se už tehdy ukázali také zástupci Śląsku a Wisły, ale z přímého střetu přes připravenost hostů nakonec sešlo a vše skončilo u pár ran přes zasahující policisty přímo za olomouckou tribunou.

 

bok

 

V sobotu jsme měli sraz na Bazalech, které tehdy ještě byly bez samostatných sedaček, jak je známe dnes. Nejprve jsme na lavice z 500 ks bílých kartónů vytvořili nápis „FCB“ a poté jsme na sektorech rozdávali více než 4.000 modrých kartónů, které měly vytvořit podklad bílého nápisu. I když desetikorunové vstupné zabralo a na Bazaly dorazilo 17.263 diváků, naše představa, že vše klapne jak si přejeme byla dost naivní, což se ukazovalo už před vlastní produkcí.

 

trnava

 

Mnozí lidé přes vysvětlování vůbec nevěděli, co s kartony dělat. Když za někým dorazil kámoš, tak se jednoduše celá řada na lavicích posunula i s kartóny, další diváci si mezi sebou kartony měnili, protože někomu se více líbí bílá a jinému modrá atd. Sledovat tenhle chaos nás stálo hodně nervů, ale zde už se moc zachránit nedalo. Při úvodním hvizdu šly kartony nahoru. Nic extra to teda nebylo, ale když se nám přehrály v hlavně všechny výše uvedené problémy, tak jsme nakonec s výsledným efektem byli s přivřením obou očí částečně i spokojeni.

 

acs_pyro

 

Každopádně jsme si tehdy řekli, že v takto masivním měřítku dělat kartoniádu bez samostatných sedaček je v podstatě hloupost. Do konce ročníku 2002/03 již větší návštěva na Baník nezavítala a v létě na poslední možnou chvíli proběhla rekonstrukce Bazalů podle nenáviděného předpisu ČMFS „Stadiony 2003“. S tímto svazovým projektem tehdy fanoušci masivně vyjadřovali nesouhlas.

 

zada

 

S odstupem času však musíme uznat, že nám tento krok umožnil všechny ty velké kartoniády, kterými jsme hned v následující sezóně oslnili celou republiku a pozornost si vysloužili i v zahraničí. Následovníka se tento naivní pokus dočkal přesně po osmi měsících. Ostrava již žila ve velké euforii, a tak na utkání se Sigmou byly 1. listopadu Bazaly opět plné. Tentokrát již bylo 6.200 kartónů rozděleno přímo na sedačky a provedení, na kterém se moc chyb nenašlo odstartovalo sérii velkých kartoniád na Bazalech.  ČNL

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------

 

 

ČLÁNEK Z FOOTBALL FACTORY K ZÁPASU BANÍK - SPARTA:

 

Na zápas s největším rivalem se chachaři připravili po ultras stránce na české poměry nebývale. Předvést se rozhodli i noví(?) majitelé klubu, a tak diváky nalákali symbolickým desetikorunovým vstupným. Dopad to mělo nečekaný(trošku úsměvné) na Bazaly přišlo 17.263 platících diváků. Na úvod byla připravena choreografie na ochozu na proti hlavní tribuně ze 4.000 modrých a 500 bílých kartónů. Na modrém podkladu měl být sestaven bílý nápis „FCB“. Jak to dopadlo posuďte na fotografii uprostřed čísla, dokonalé to v žádném případě nebylo. Lidé podobné akce u nás neznají, nevědí, co s kartónem dělat, někdo má raději modrou než bílou, jiný si přesedne s kartónem do jiné řady apod. Přesto to úplná katastrofa nebyla a ocenění je na místě, především vzhledem k tomu, že dělat podobnou akci na stadionu bez samostatných sedaček není zrovna obvyklé.

 

gks

 

Hned v úvodu dostává Baník gól, ale přesto zaplněné ochozy předvádějí skvělý support, když fandí všechny strany stadionu a navíc jedna druhé odpovídá. Fandit pomáhá také 64 fans GKS Katowice (všichni v jednotných žlutých čepicích) a pět přátel z Trnavy. Početný domácí kotel se nejprve prezentuje černými, zelenými a žlutými barvami s nápisem „GieKSa“, poté červenými a černými s nápisem „Spartak“ a samozřejmě modrými a bílými s nápisem „Baník“. Hostů je na 140, také se snaží fandit, ale je to marný boj. Mimo množství vyvěšených vlajek se prezentují i barevnými dýmovnicemi.

 

gks

 

Ve druhé půli se dostávají domácí do vedení, gól je oslaven odpálením dvanácti ohňů a support je na české poměry až neskutečný. Domácí sektor předvádí ještě polystyrénový nápis „Baníček nejlepší u nás“ a může se jít slavit vítězství a představení fans do ostravských pubů. Sparťané jsou naloženi do svých autobusů a za policejní asistence míří domů. ČNL

 

 

ČLÁNEK Z BAZALU K ZÁPASU BANÍK - SPARTA:

 

V tomto zápase byla jedinečná příležitost, jak se předvést a to se nám povedlo na 1 s *. Vedení snížilo vstupné na 10 Kč, čímž přispělo ke skvělé návštěvě 17.263 diváků, kteří přicházeli ještě ve 20. minutě zápasu.

 

gks

 

Na začátek bylo rozdáno 4000 modrých a 500 bílých kartónů, které měly vytvořit písmena „FCB“ v ochozu podél hřiště, v každém sektoru jedno písmeno. Škoda, že mají někteří své oblíbené barvy a nedokáží pochopit proč musí mít bílý, když chtějí modrý. Mezi námi se taky našlo pár hlupáků, kteří měli rozdávat kartóny jen lidem vcházející do ochozů a ne každému, kdo přišel na stadion – stáli jste tam jako kameloti! Výsledek byl takový, že v prvním sektoru bylo málo modrých. Písmena se až na „F“ docela povedla. Někteří mají možná jiný názor, ale na to, že to bylo poprvé… Moc nám nepomohlo ani vedení, které slíbilo, že nás vpustí dvě hodiny před začátkem na stadion, ale zůstalo jen u slibů.

 

kolaz

 

Už na začátku zápasu byl krásný pohled na náš kotel, který byl takto zaplněný naposledy tak před 3-4 lety. K tomu naše vlajky – kéž by to tak bylo pořád!!! Asi v desáté minutě přicházejí ve žlutých čepkách kibice z Katowic. Celkem jich bylo 64 s vlajkou „SK 1964“ a  „Pisak“ (jméno zemřelého kamaráda – ČEST JEHO PAMÁTCE!!!). Na Bazalech se objevilo i 5 přátel z Trnavy s vlajkou „Red Black Warriors“. Asi ve třicáté minutě jsme zvedli nápis „GieKSa“ na velkých kartónech, které doplnilo 600 žluto-zeleno-černých krepáků, což bylo velmi povedené. Do poločasu jsem to předvedli i v červeno-černé variantě s nápisem „Spartak“. Zde bylo nejdůležitější písmenko „K“. Druhý poločas zahajuje velké množství papírků a třetí „krepáková šou“ , tentokrát modro-bílá s nápisem „Baník“.

 

pyro

 

V 58. minutě se ujímá Baníček vedení, což slavíme 12 červenými ohni, což vypadalo i za světla dost dobře. Líbilo se to lidem u TV, „desetikorunovým“ fanouškům a je podezření, že i lidem, kteří nás nutí pašovat ohně na stadion jak perník přes hranice… Ale to je škoda mluvit…

acs

 

Po druhé brance byla atmosféra na Bazalech, jakou jsem si nedokázal ani v ČR představit. Bylo skvělé slyšet, jak celý stadion odpovídal na otázku  kdo vyhraje zápas nebo zpíval s námi „Baníčku, my jsme s tebou…“ Ke konci jsem ještě sestavili polystyrénový nápis „Baníček nejlepší u nás“, čímž jsme završili tento skvělý den a hlavně potvrdili, kdo má nejlepší fans v Česku.Po závěrečném hvizdu následuje jedna z nejlepších děkovaček.

 

napis

 

Tento zápas si pochvalovali hráči, vedení, televizní diváci i fans z Katowic. Ještě bych nepochválil lidi, co házeli sněhové koule na plochu, dokonce jsem viděl letět i flašku. Tím proti sobě stavíme vedení, které nám začíná vycházet vstříc. Taky škoda těch zničených písmen, s kterými se dupeme takovou dobu a vy je zničíte při lezení na plot. V trolejbuse pak jeden náš mladý chuligan poslal k zemi jednoho Sparťana, co mluvil o smrti pro Baník. Opravdu nevím, jak by bez nás ta liga vypadala… Hodně povedený den!!!  Hoj ne zKURRvI

 

 

Jako bonus k desetiletému výročí kartoniády vám přinášíme foto galerii ze sezóny 2002/2003. 

 

Příští zápas
za


SK Sigma Olomouc
SK Sigma Olomouc
vs. FC Baník Ostrava
FC Baník Ostrava

07.06.2020, 17:00 (Ne)
BANÍK BANÍKU
Tabulka
1. SK Slavia Praha 27 55:8 67
2. FC Viktoria Plzeň 27 56:22 59
3. FC Slovan Liberec 28 49:36 46
4. AC Sparta Praha 28 51:35 44
5. FK Jablonec 27 43:37 43
6. 1. FC Slovácko 27 33:30 41
7. FC Baník Ostrava 27 37:30 40
8. Č. Budějovice 27 43:42 39
9. FK Ml. Boleslav 28 46:48 39
10. Bohemians Praha 28 33:40 36
11. SK Sigma Olomouc 27 32:33 33
12. FK Teplice 27 23:44 28
13. FC FASTAV Zlín 28 25:43 27
14. MFK Karviná 27 21:36 24
15. Slezský FC Opava 27 13:44 19
16. 1.FK Příbram 28 17:49 18
                  


Follow chachari_cz on Twitter

 

Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Nechte si poslat nové.
Právě online
Hostů: 2

Uživatelé
° Nejnovější: Petr35
° Nových tento měsíc: 0
° Nových minulý měsíc: 2
° Celkem: 1,787
Vyhledávání
v článcích
v novinkách
ve fóru
v odkazech
v členech
 
Majitel webového serveru upozorňuje, že za veškerý psaný a jiný obsah nezodpovídá on, nýbrž přímý autor. Od jakéhokoliv názoru se distancuje, a rozhodně se s ním neztotožňuje, pouze zprostředkovává prostor pro vyjádření názoru fanoušků Baníku Ostrava na internetu. Stránka na které se právě nacházíte obsahuje materiál, který někteří lidé mohou považovat za kontroverzní. Provozovatelé těchto stránek nejsou dle právní úpravy zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti a o změně některých zákonů (zákon o některých službách informační společnosti) a zejména §6 citovaného zákona, odpovědni za příspěvky návštěvníků těchto stránek.
 
Powered by PHP-Fusion 2003-2020 © www.chachari.cz (Privacy policy)
 
TOPlist