1976: Interpohár
Přidal , 06.07.2008 16:47:47

Po atraktivním přátelském střetnutí s brazilskými olympioniky se Baník v létě 1976 zúčastnil mezinárodního Interpoháru. Soutěž se tehdy hrála ve skupinách, přičemž tehdy spíše šlo o možnost konfrontace s evropskými týmy a možnosti nějakého toho devizového přilepšení pro klubovou kasu.


Podrobné novinky

 

Po atraktivním přátelském střetnutí s brazilskými olympioniky se Baník v létě 1976 zúčastnil mezinárodního Interpoháru. Soutěž se tehdy hrála ve skupinách, přičemž tehdy spíše šlo o možnost konfrontace s evropskými týmy a možnosti nějakého toho devizového přilepšení pro klubovou kasu.

 


Baník měl ve skupině nalosovány tyto tři soupeře:

 


Eintracht Braunschweig
Wacker Innsbruck
AIK Stockholm

 


1. kolo (26.6.1976) AIK Stockholm – Baník Ostrava 0:1 (0:1)

 


Už v prvním kole se Baník důrazně přihlásil o dva body, když zaskočil domácí tým – spíše atleticky než technicky vybavené mužstvo – Tondrovým gólem.

 


2. kolo (3.7.1976) Wacker Innsbruck – Baník Ostrava 1:2 (1:0)

 


Wacker Innsbruck skončil v předchozí sezóně na druhém místě rakouské ligy a proto si klub byl svým vítězstvím celkem jistý. 
Sobotní výkop zápasu druhého kola musel rozhodčí posunout kvůli průtrži mračen až na neděli. I v neděli však déšť neustával, rozhodčí i za těchto podmínek povolil domácím hráčům neodpovídající ostré špunty, proti čemuž nepomohly ani ostravské protesty.

 


Domácí se pouští do ofenzívy z níž těží hned v osmé minutě. Poté se ke slovu dostává Baník – blýsknou se svými střelami Lička a Šišma (ten o něco málo později doplatí na rozhodnutí rozhodčího, když mu soupeř ostrými špunty poraní nohu..).

 


Baník konečně odovídá Tondrou v 68. minutě (střela tečovaná domácím obráncem) a stejný hráč rozhoduje i celé utkání bombou z 18-ti metrů k tyči.

 


Baník: Michalík – Foks, Vojáček, Hudeček, Rygel – Radimec, Tondra, Šišma (9. Smetana, 87. Lorenc) – Lička, Sionko
Rozhodčí: Tener
Diváci: 2500

 

 


3. kolo (10.7.1976) Baník Ostrava – Eintracht Braunschweig 0:0

 


Německý tým přijel na Bazaly s defenzivní taktikou a s respektem k úřadujícím mistrům Československa. Hostům Baníkovci málokdy dovolili překročit půlící čáru a poměr přímých střel na bránu 13:2 je asi dostatečně výmluvný. 
Ostravští útočnici přesto nedokázalí skórovat, klid při zakončení chyběl především Sionkovi. Velkou zásluhu na bezbrankovém skóre měl vynikající gólman Franke.Trenér Eintrachtu Branko Zebec: „Pokládám za úspěch hrát s mistrem ČSSR 0:0. Ze začátku jsme měli respekt, ale pak jsme se osmělili. I pro nás je Interpohár přípravou na další ligová utkání. Mužstvo Baníku je sice tým bez hvězd, ale vzácně vyrovnaný.“

 


Baník: Michalík – Foks, Ruš, Hudeček, Rygel – Radimec, Kvasnica (Kolečko), Sionko (Lorenc) – Tondra, Slaný Lička
Rozhodčí: Jelínek
Diváci: 7000

 


4. kolo (17.7.1976) Baník Ostrava – AIK Stockhom 2:0 (1:0)

 


V dalším domácím interpohárovém mači Baník švédské hosty opět přehrával a na rozdíl od minulého zápasu dokázal soupeřova gólmana i překonat.
Hlavním strůjcem úspěchu byl Josef Tondra (jemuž se v Interpoháru velmi dařilo). Svým vtipem a pohybem nasměroval Baník k oběma bodů. Nejprve předložil Ličkovi gólovou přihrávku, aby pak sám proplul švédskou obranou s míčem na noze prakticky až do branky.

 


Kromě Tondry byla nejlépe hodnocena celá domácí obrana účinně rozbíjející ataky AIK, ve středu hřiště Kvasnica a v útoku Lička. Nejlepším soupeřovým hráčem byl přes inkasované góly brankář Karlsson.


Baník: Michalík – Foks, Vojáček, Ruš, Rygel – Radimec (87. Kolečko), Tondra, Kvasnica – Lička, Sionko (76. Lorenc), Slaný
Rozhodčí: Jelínek
Diváci: 4000


5. kolo (24.7.1976) Eintracht Braunschweig – Baník Ostrava 0:2 (0:1)
Na hřišti německého soupeře si Baník góly Radimce a Slaného otevřel dveře k 15 tisícům švýcarských franků za vítězství ve skupině, protože si vytvořil na v tabulce druhý Insbruck již tříbodový náskok.

 

 


6. Kolo (31.7.1976) Baník Ostrava – Wacker Innsbruck 2:1 (1:1)

 


Poslední zápas už jistého vítěze skupiny provázel těžký déš´t, který měnil fotbalový zápas v boj s divokou přírodou. Největšími nervy zápasu bylo, zda rozhodčí nezapíská přerušení utkání po některém z nebezpečně blízkých blesků na obloze.
Lička otevřel skóre zápasu velmi brzy – již v osmé minutě, na což Wacker dokázal ještě odpovědět Welzelem ve 41. minutě. Na Sionkův vítězný gól z 51. minuty už však ne (červenou navíc vzápětí uviděl záložník Schwartz).

 


Baník: Michalík (55. Schmucker) - Foks, Vojáček, Ruš, Rygel – Radimce, Knapp, Sionko – Smetana (83. Kolečko), Slaný, LičkaInterpohár byl celkově hodnocen jako kvalitní příprava na další ligový ročník, tisk pak nezapomněl dodat, že „ostravští fotbalisté dobře reprezentovali naši kopanou“ :)

 


Konečná tabulka:

 


1. Baník Ostrava               5 1 0 9:2   11
2. Wacker Innsbruck          2 2 2 10:9   6
3. Eintracht Braunschweig    2 2 2 6:6     6
4. AIK Stockholm               0 1 5 6:14   1