Baník - Žižkov, "Návrat Masaryka!"
Přidal , 23.03.2008 22:30:00

Přes nízkou atraktivitu zápasu Baníkovci připravili množství prezentací. Pozadu nezůstalo ani 17 fans pražské Viktorie, kteří se na svůj počet prezentovali výborně...


Podrobné novinky

Hned v úvodu domácí fans připomněli, že Pavel Besta (bývalý hráč FCB, přestoupil do Viktorie Žižkov, kdyby někdo z mladších fans nevěděl) stejně zůstane navždy ostravským chacharem. Transparenty byly bohužel roztaženy více než nekvalitně a doplnění několika bílými balónky vyznělo spíše vtipně. Svůj účel ale transparenty splnily.


Druhou prezentací prvního poločasu bylo roztažení podobizny prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka (prezidentem 1918 - 1935).

Každý jistě ví, že Baník (tehdy SK Slezská) byl založen 8. září 1922 v hostinci U Dubu. V sezóně 1933 - 34 přišel postup do divize a Slezská pak hrála své domácí zápasy na Staré Střelnici. Právě v sezóně 1934 - 35 Masaryk hojně navštěvoval zápasy Slezské. Fanoušci jeho přítomnost vždy oslavovali popěvkem, který byl později modifikován na známý chorál "Tomáš Garrigue Masaryk, chodil s námi na Baník, to si žádný z dnešních prezidentů nemůže už dovolit. (Kdo tento chorál ještě neumí, nechť se jej naučí v sekci chorály.) A skutečně - nikdo z dalších prezidentů už si na Baník nedovolil zavítat, za války a za komunismu to bylo samozřejmě nemyslitelné, polistopadoví prezidenti se spíše ukrývali na Hradě, než aby navštívili fotbalový zápas. Ale zpět k Masarykovi. U příležitosti jednoho z jarních divizních zápasů připravili domácí fanoušci na Staré Střelnici překvapivé uvítání. Kromě tradičního popěvku byla ve chvíli, kdy Masaryk vystoupil na tribunu, roztažena nad hlavami fanoušků první choreografie v dějinách ostravských ultras - šlo o zpodobnění Masaryka na velké papírové plachtě. Informace o této choreografii zůstávaly dlouho zapomenuty, až v lednu jeden věrný fanoušek FCB objevil při úklidu starého podkroví zbytky černobílých fotografií, na kterých je zřetelně vidět část plachty s podobiznou Masaryka. Ostravští ultras se tak rozhodli celou akci zopakovat a nejstarší choreografii rekonstruovat do současné podoby. V kotli se tak při zápase se Žižkovem objevila opět podobizna Tomáše Garrigue Masaryka, kolem pak byly roztaženy noviny, znázorňující historickou hodnotu celé prezentace.

Ve druhém poločase následovalo typické ostravské choreo, skládající se ze zelených a černých igelitových vlajek, stroboskopů a hornického nápisu.


Ihned poté hořela pyrotechnika opět, tentokrát byly zapáleny modré dýmovnice a celý sektor se zaplnil modrobílýma vlajkama, které snad nikdo nekradl. Opět chceme apelovat na fanoušky v kotli: Dívejte se kolem sebe a případné zloděje vlajek ihned trestejte.


Nakonec bylo předvedeno pět efektních hirošimových ohňů.

Veškerá pyrotechnika byla opět předvedena zcela bezpečně, bez jakýchkoliv následků zdravotních či na majetku.


Předvedli se i Viktoriáni, když v hrstce lidí prezentovali menší choreo se znakem klubu a k tomu odpálili dýmovnici. Efektní.